Założenia porozumienia
Dokument zakłada dążenie do wymiany informacji naukowo-badawczej, a także współpracę w ramach prowadzonych projektów i badań. Studenci Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej będą mogli odbywać w zakładach produkcyjnych spółki praktyki i staże. Obie strony będą wzajemnie wspierać działalność rozwojową. Zakładana jest także realizacja wspólnych projektów, prac przejściowych i dyplomowych, w celu podniesienia kwalifikacji absolwentów uczelni. Współpraca będzie dotyczyć również działań promujących jej ofertę edukacyjną.
Współpraca z prężnie działającymi ośrodkami naukowymi, takimi jak Politechnika Rzeszowska jest szczególnie istota w kontekście prowadzonych przez spółkę w ostatnich latach projektów inwestycyjnych. W rafinerii w Jedliczu powstaje obecnie instalacja do produkcji bioetanolu II generacji, wytwarzanego z surowców niespożywczych, która będzie pierwszą tego typu instalacją w Polsce i drugą w Europie. Jej wydajność wyniesie 25 tysięcy ton bioetanolu rocznie.
W 2021 r. w trzebińskiej rafinerii uruchomiona została zaś pierwsza w Polsce i największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. ORLEN Południe zainwestował również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego, wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów. Ponadto spółka zaangażowała się w rozwój technologii wodorowej. W czerwcu 2022 r. w zakładzie w Trzebini uruchomiony został pierwszy hub wodorowy w Polsce, produkujący wodór jakości automotive. W październiku tego roku działać zaczęła w Trzebini instalacja do wytwarzania biokomponentów z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych UCO FAME.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!