Podczas festiwalu przekazywana jest wiedza o wielokulturowości, pokazywane są podobieństwa i kontrast na tle religijnym oraz obyczajowym społeczności żydowskiej, łemkowskiej i polskiej, które kiedyś żyły na tym terenie i wspólnie funkcjonowały. Każda miała swoją kulturę, ale się przenikały.
Piątkowy "Wieczór szabasowy" (16 czerwca) poświęcony był społeczności żydowskiej, a spotkanie odbyło się w XVII-wiecznej rymanowskiej synagodze. Ze spektaklem muzycznym "Piosenka o złotej krainie" wystąpił Andrzej Róg z zespołem m.o.l.o w składzie: Jacek Hołubowski, Mateusz Pliniewicz i Piotr Skupniewic.
Burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec przypomniał, że synagoga w Rymanowie jest jednym z najstarszych obiektów Polsce i jest z nim również emocjonalnie związany. W grudniu 2004 roku uczestniczył w spotkaniu, które spowodowało, że ta synagoga została uratowana. W spotkaniu uczestniczył również między innymi rabin Abraham Reich z Nowego Jorku, który reprezentował Związek Żydów Rymanowskich.
Wzmianka o pierwszym Żydzie w Rymanowie pochodzi z 1562 roku. Napisano wówczas o "Michale, Żydzie z Rymanowa", pięć lat później w Rymanowie było pięć rodzin żydowskich, a pod koniec XVI wieku mieli już tutaj swoją gminę, bożnicę i cmentarz.
Podkreślił też, że naszą powinnością jest zachowanie pamięci o wielokulturowości, na bazie której budowana była pomyślność ziemi rymanowskiej i przekazywanie jej następnym pokoleniom.
Wiele informacji na temat kultury żydowskiej przekazał Rafał Głód z Rymanowa, opiekujący się synagogą. Żydzi żyli tutaj z Polakami przez 400 lat. Nastał jednak tragiczny dzień, 13 sierpnia 1942 roku. Tego dnia zakończyła się w Rymanowie pewna historia.
Podkreślił, że piątek jest szczególnym dniem dla Żydów. Po zachodzie słońca zaczyna się najważniejsze dla nich święto - Szabat i trwa do zachodu słońca w sobotę. Pan Rafał przybliżył zgromadzonym w synagodze osobom, jak wygląda piątek i sobota u Chasydów, czyli Żydów pobożnych, opisał też rymanowską synagogę oraz jej wyposażenie.
Podczas spotkania nie zabrakło degustacji żydowskich potraw (m.in. czulent, humus, wątróbka) przygotowanych przez restaurację "Jaś Wędrowniczek" przy pomocy uczniów rymanowskiego liceum i pań z Klubu Seniora. "Jaś Wędrowniczek" przygotował również degustację win.
Spotkanie zakończyła projekcja filmu dokumentalnego "Polański, Horowitz. Hometown", który przedstawia podróż do rodzinnego Krakowa reżysera Romana Polańskiego i jego przyjaciela, fotografa Ryszarda Horowitza. "Wieczór szabasowy prowadziła Alina Pulnar z Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!