Naukowcy z PWSTE w Jarosławiu opracowali prototyp oprogramowania, które pozwala na uzyskanie w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości komercyjnych będących własnością samorządów.
W ostatnich latach nastąpił bardzo wzmożony rozwój sklepów wielkopowierzchniowych i sieciowych i zazwyczaj są to obiekty wybudowane pod konkretnego najemcę. Wiele spośród tych lokali należy do samorządów, które uzyskują dochody z tytułu wynajmu.

Z punktu widzenia tych jednostek ważne zatem jest uchwycenie trendu i znajomość w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości, które stanowią aktywa. W momencie długotrwałego spadku wartości nieruchomości, istotne znaczenie ma czas reakcji i szybka sprzedaż lub przekwalifikowanie może zapobiec stratom finansowym.

Naukowcy z PWSTE w Jarosławiu zmierzyli się z tym problemem i opracowali prototyp oprogramowania, który pozwoli na uzyskanie w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości komercyjnych będących własnością samorządów.

- Potrzeba opracowania takiego rozwiązania pojawiła się podczas kontaktów ze spółkami komunalnymi Gminy Miejskiej Jarosław. Obecne na rynku programy ustalają ceny nieruchomości na dany moment czasowy, a nasze rozwiązanie pozwoli na bieżące monitorowanie wartości nieruchomości. Dzięki temu, samorząd będzie mógł podjąć odpowiednie działania - tłumaczy dr hab.inż. Janusz Dąbrowski, prof. PWSTE w Jarosławiu, lider zespołu naukowego.

Na podstawie bezpośrednich kontaktów z Gminą Miejską Jarosław, zespół naukowy określił kilka kluczowych ze względów gospodarczych obszarów współpracy i opracował autorskie procedury obliczeniowe. Naukowcy, którzy wchodzą w skład zespołu, na co dzień pracują w trzech uczelniach: PWSTE w Jarosławiu, AGH w Krakowie i PANS w Przemyślu. Dzięki temu, program jest przetestowany dla różnych ośrodków, a włączenie do współpracy wielu specjalistów pozwoliło na uzyskanie efektu synergii.

Innowacyjność projektu naukowców z PWSTE polega na wykorzystaniu m.in. procesu uczenia maszynowego, który pozwoli na ciągłe udoskonalanie i optymalizowanie zarządzania nieruchomościami. Naukowcy zastosowali również rozwiązanie, które pozwoli na automatyzację decyzji w warunkach uwzględniania wielu zmiennych niezależnych.

- Samorządy, stosując specjalistyczne oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji mogą przeciwdziałać złym tendencjom rynkowym i sprawniej gospodarować majątkiem. Szacuje się, że w ostatnich latach w wielu gminach nastąpił realny spadek wartości lokali komercyjnych. Dotyczy to szczególnie małych ośrodków do 50tys. mieszkańców. Taka sytuacja jest bardzo korzystna z punktu widzenia komercjalizacji i potencjalnych odbiorców. Poza kosztami finansowymi bardzo ważne dla samorządu są koszty wizerunkowe - dodaje dr hab.inż. Janusz Dąbrowski, prof. PWSTE w Jarosławiu.

Na etapie prac studialnych, zespół przeprowadził badania z których wynika, że samorządy chcą zredukować koszty i wprowadzić rozwiązania z zakresu ITC. Ideę projektu opracowanego przez naukowców będzie można wykorzystać dla wielu innych zastosowań w gospodarce np. dla lokali mieszkalnych i innych składników majątkowych.

Pełna nazwa projektu zespołu naukowego z PWSTE w Jarosławiu brzmi: "Opracowanie algorytmów i wykonanie prototypu oprogramowania dla systemu dynamicznej wyceny nieruchomości komercyjnych Jednostek Samorządu Terytorialnego". Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach III naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.