Posłuchaj:

Specjaliści z Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej spotkali się z młodzieżą Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.
Ponad 300 uczniów Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym wzięło dzisiaj (28 marca) udział w konferencji na temat cyberbezpieczeństwa. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie zorganizowane w MZSP.

- W naszej szkole kształci się młodzież w klasach mundurowych certyfikowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W związku z tym utrzymujemy stałą współpracę z Akademią Sztuki Wojennej w Rembertowie, która jest naszą uczelnią opiekuńczą. Dzisiaj gościmy u nas przedstawicieli Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej. Instytucja ta ma pokazywać, jak właściwie odczytywać świat, jak być odpornym na całą falę fake newsów, które niestety są częścią negatywnej rzeczywistości w wymiarze społeczno-medialnym - powiedział ks. dr Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym.

Dzisiejsze spotkanie było dedykowane głównie do uczniów klas mundurowych certyfikowanych oraz do młodzieży klas o kierunku pielęgniarsko-ratowniczym i miało pokazać, jak odczytywać to, co dociera do nas w całym strumieniu informacji.

- Ja codziennie oglądam TVN, TVP Info i Telewizję Trwam. Trzeba mieć mix i wybierać z tego to, co prawdziwe, sprawdzać, jak podawane fakty potwierdzają się później w rzeczywistości. Chcemy to przekazywać również naszej młodzieży, by odpowiednio układała sobie swoje życie - dodał ks. dr Leszek Przybylski.

Konferencja w Miejscu Piastowym

Konferencję prowadzili: ppłk. Tomasz Gergelewicz, zastępca dyrektora Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej oraz eksperci w tym centrum Kamila Dutkiewicz i Krzysztof Pietrzak.

Centrum powstało w maju 2021 roku z inicjatywy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej przy Akademii Sztuki Wojennej i ma odpowiadać przede wszystkim na potrzebę kształcenia w temacie komunikacji strategicznej.

- W ramach komunikacji strategicznej mamy wiele zagrożeń, od zagrożeń w cyberprzestrzeni po dezinformację. Mówimy dzisiaj o cyber przestrzeni, o fake newsach, manipulacji, propagandzie. Mówimy młodzieży, że to jest bardzo duże zagrożenie. Mówimy wprost, że to idzie od strony Rosji i Białorusi. Prezentujemy, w jaki sposób powinniśmy budować odporność na te zagrożenia. Wskazujemy, szczególnie młodym ludziom, podstawowe zasady jakimi trzeba się kierować, żeby nie być podatnym na fake newsy - podkreślił ppłk. Tomasz Gergelewicz.

Zdaniem specjalistów, musimy przede wszystkim zdefiniować, czy ten, kto do nas mówi, czyli portal, osoba, strona internetowa, jest wiarygodny i rzetelny.

- Mamy przykłady od najwyższych szczebli, po liderów opinii na portalach społecznościowych, którzy notorycznie manipulują. Sprawdzenie źródła informacji czy osoby, która przekazuje informację, jest pierwszym podstawowym krokiem, gdyż może się okazać, że została już zdefiniowana jako ktoś, kto notorycznie kłamie, wprowadza w błąd - tłumaczy Tomasz Gergelewicz.

Drugi obszar to język i sposób, w jaki informacja jest przekazywana, czyli manipulacja faktem.

- Nie jest problem pokazać, że są korki na stacjach paliw, robiąc zdjęcie, że stoją dwa samochody, dobrze to podpisać i dać krzykliwy nagłówek. Do tego użyć jakiegoś wulgaryzmu, który spowoduje podniesienie emocji. I mamy gotowe wprowadzenie w błąd - dodaje ppłk. Tomasz Gergelewicz.

Konferencja w Miejscu Piastowym

Przedstawiciele Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej apelują, by sprawdzać źródło, uważać na treści, być czujnym, czy nie jest to język manipulacji, emocjonalny.

- Jeżeli jakaś informacja wzbudza nasze zastrzeżenia, nie jesteśmy w 100 procentach pewni, że to jest fakt, nie podawajmy tego dalej. Fake newsy żyją swoim życiem i rozchodzą się tempem błyskawicy - radzą specjaliści.

Organizując takie spotkania chcą stworzyć w młodzieży poczucie odpowiedzialności. Powtarzają, że w internecie nic nie ginie i może być w przyszłości wykorzystane.

- Zainteresowanie tematem jest bardzo duże. Młodzież chętnie słucha, ale co jest najważniejsze wchodzi w interakcję. Zadają pytania, sami podają różne przykłady fake newsów z codziennego życia - zaznacza Tomasz Gergelewicz.

Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym jest jedną z pięciu szkół w Polsce zaproszoną do udziału w projekcie realizowanym przez Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej. Dzięki niemu ma powstać broszura antydezinformacyjna z podstawowymi informacjami w tym zakresie.

- Chcemy spotkać się z młodzieżą, by przedstawiła nam, jak ona postrzega problem dezinformacji, fake newsów i jak chciałaby przeciwdziałać temu zjawisku. Młodzież, która będzie tworzyć broszurę, będzie mogła dalej szkolić swoich rówieśników - poinformowała Kamila Dutkiewicz.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.