Koszty związane z udostępnieniem alkomatów zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miejscu Piastowym.
Alkomaty zostały umiejscowione w trzech miejscowościach:
- sklep KAROLINKA przy ul. ks. H. Domino w Rogach
- Delikatesy CENTRUM przy ul. św. Jana w Głowience
- Stacja Paliw ORLEN firmy TARGOPAL w Zalesiu (Targowiskach)
Nie jest to jednak usługa bezpłatna. Za zbadanie trzeźwości trzeba będzie zapłacić 5 złotych.
W instrukcji obsługi czytamy między innymi, że aby skorzystać z alkomatu należy wrzucić monetę o nominale 5 zł i pobrać słomkę, która jest w podajniku. Włożyć ją w ustnik znajdujący się w urządzeniu i dmuchać około 5 sekund zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie LCD. Wynik w promilach zostanie wyświetlony na wyświetlaczu.
Nadkomisarz Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie podkreśla, że pojawienie się w ostatnim czasie na terenie gminy Miejsce Piastowe urządzeń do pomiaru w wydychanym powietrzu poziomu alkoholu to znakomity pomysł. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, lepiej poddać się takiemu badaniu nim wsiądziemy za kierownicę.
Odradza jednak sytuacji, w której nie jesteśmy do końca pewni, czy już całkowicie wytrzeźwieliśmy, chociaż bardzo dobrze się czujemy, aby udać się na takie badanie, samemu kierując samochodem.
Naczelnik krośnieńskiej "drogówki" przypomina sytuację, kiedy to mężczyzna w średnim wieku w niedzielny poranek przyjechał przed budynek Komendy Miejskiej Policji w Krośnie z prośbą o przebadanie go na stan trzeźwości. Okazało się, że był nietrzeźwy. Policjanci wszczęli procedurę kontroli drogowej, nie dopuszczając go do dalszej jazdy i zatrzymując prawo jazdy, a w konsekwencji kierując sprawę do Sądu Rejonowego w Krośnie.
Nadkomisarz Krzysztof Belczyk zwraca też uwagę na sytuację, w której po przebadaniu w takim punkcie zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej i wówczas po przebadaniu policyjnym alkomatem wykaże on, że jednak jesteśmy w stanie po użyciu alkoholu.
Informuje również, że policjanci podczas działań mających na celu wyłącznie badanie stanu trzeźwości kierujących, w pierwszej kolejności używają urządzeń, które służą do wstępnego badania trzeźwości, a w przypadku wykazania choćby niewielkiej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, natychmiast poddają kierującego kolejnym badaniom na urządzeniu typu alko-sensor IV lub innym, które ma "moc dowodową". Mogą się też udać do najbliższej jednostki policji na urządzenie stacjonarne, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,25 mg/l, bo jest to już przestępstwo.
Weź udział w naszej ankiecie.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!