Podstawowym założeniem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat wybuchu Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową.

Głównym celem projektu jest edukacja historyczna społeczności lokalnej, w tym w szczególności dzieci i młodzieży, poprzez przybliżenie postaci mieszkańców gminy Skołyszyn, którzy odegrali ważną rolę w powstaniu styczniowym.
W szczególności:
- Henryka Stroki - powstańca styczniowego w randze porucznika, urodzonego w Bączalu Górnym
- Józefy Lipartowskiej - pokojówka z Bączala Dolnego, jednej z nielicznych kobiet - powstańców
- o. Berarda Józefa Bulsiewicza - urodzonego w Jabłonicy, kapelana oddziału gen. Józefa Hauke-Bosaka
- Aleksandra Paszkiewcza - powstańca z Siepietnicy,
- Jana Siwińskiego - katorżnika z Harklowej
W ramach projektu zaplanowano miedzy innymi konferencję naukową i wykłady historyków z IPN o/ Rzeszów i Muzeum Regionalnego w Jaśle, organizację warsztatów tworzenia questów, warsztatów animacji poklatkowej i warsztatów kręcenia spotów.
Projekt dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864"
Do Programu Niepodległa "Powstanie Styczniowe 1863-1864" złożono łącznie 586 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 130 wnioskodawców - W tym wniosek "Zwykli Niezwykli" Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie. Wniosek został oceniony bardzo dobrze, na liście dofinansowanych wniosków zajmuje wysoką 29 pozycję (na 586 złożonych wniosków). Kwota dotacji to 16000,00 złotych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!