Niesie pomoc potrzebującym
Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej z Krosna niesie pomoc osobom potrzebującym, pokrzywdzonym przez los oraz dotkniętym chorobą.
Od wielu lat fundacja jest głównym organizatorem Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. Tradycją stało się również organizowanie na przełomie stycznia i lutego Balu Charytatywnego Otwartych Serc.
Wrażliwi na potrzeby uchodźców
W tym roku X jubileuszowa edycja balu została zorganizowana 11 lutego w Pałacu Polanka. Podczas balu prezydent Krosna wyróżnia statuetkami osoby, które w swojej działalności zawodowej lub społecznej, wykazują się szczególną wrażliwością serca na potrzeby drugiego człowieka.
Prezydent przypomniał, że rok 2022 był niezwykle trudny. Po zmaganiach z pandemią Covid-19, za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna. Rosyjska agresja na Ukrainę, w wyniku której do dziś giną niewinni ludzie sprawiła, że tysiące uchodźców - zwłaszcza matek z dziećmi - przekroczyło granice naszego kraju w poszukiwaniu bezpieczeństwa.
Siostry Klawerianki i Splast
Za zaangażowanie, niesioną pomoc oraz prowadzoną działalność charytatywną statuetkami wyróżnione zostały Siostry Misjonarki św. Piotra Klawera w Krośnie oraz Marek Sanocki - prezes Zarządu spółki Splast.
Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna przypomniał, że siostry Klawerianki z Krosna już w pierwszych dniach wojny, kiedy dramatyczne wydarzenia zaczęły rozgrywać się za wschodnią granicą, udzieliły schronienia, zapewniły wyżywienie oraz pomoc psychologiczną dla ponad 20 osób.
Siostra Elżbieta Sołtysik, misjonarka św. Piotra Klawera powiedziała, że otrzymane wyróżnienie jest dla Zgromadzenia dużym zaskoczeniem.
Marek Sanocki, prezes spółki Splast aktywnie włączył się w organizowaną doraźnie pomoc dla uchodźców ulokowanych w Bursie Międzyszkolnej, zapewniając wsparcie oraz najpotrzebniejsze środki rzeczowe.
Statuetki od fundacji
Statuetki "Otwartych serc" przyznała również fundacja. W tym roku uhonorowano dwie osoby współpracujące z organizacją od lat.
Bogdan Adamski od 2003 roku jest dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie. Szkoła, którą kieruje nie tylko zwraca uwagę na przygotowanie absolwentów do dalszej edukacji i pracy, ale również uczy wrażliwości oraz poczucia obowiązku młodych ludzi w sferach nie mających materialnego wymiaru.
Dyrektor Bogdan Adamski wyróżnienie odebrał w towarzystwie nauczycieli: Michała Romanowskiego i Krystiana Trybusa.
Bogdan Adamski wspomniał, że na pewno nie byłoby tego, gdyby przed wielu laty, już jako dyrektor szkoły, nie podjął działań o utworzenie kierunku lotniczego. Krosno zawsze było znane z tradycji lotniczych.
Z czasem, gdy zaczęły się rozwijać Górskie Zawody Balonowe dyrektor krośnieńskiego "Mechanika" zgłosił chęć wsparcia przez szkołę tej imprezy.
Drugim laureatem został dr nauk med. Stanisław Zieliński, starszy asystent w Klinice Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu. Jest również Wojewódzkim Konsultantem Chirurgii Dziecięcej w Małopolsce. Doktor Zieliński pochodzi z Dukli, tutaj ukończył liceum ogólnokształcące. Jego ojciec prowadził aptekę w Dukli.
Po ukończeniu studiów medycznych i odbyciu stażu, od 1986 r. rozpoczął pracę w klinice chirurgii w Prokocimiu, gdzie nieprzerwanie pracuje do dzisiaj. Posiada między innymi certyfikat mikrochirurgii wydany przez prof. Marię Siemionow, która pierwsza na świecie wykonała przeszczep twarzy w USA.
Stanisław Zieliński pracuje w zespole replantacji kończyn u dzieci. Zajmuje się leczeniem wad wrodzonych i urazowych. Jako pierwszy w szpitalu uniwersyteckim z sukcesem wykonał neuroendoskopię u dziecka z wodogłowiem.
Z fundacją współpracuje od chwili jej powstania, pomagając w leczeniu najmłodszych pacjentów.
Stanisław Zieliński podkreślił, że jest szczęśliwy, iż może pomagać leczyć dzieci z naszego regionu, a duża w tym zasługa Grażyny Więcek.
Wyróżnienia od Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej wręczyli prezes Zygmunt Jerzyk oraz wiceprezesi: Grażyna Więcek, Grzegorz Matejczuk, Jakub Mika i Wiktor Więcek.
Ukraina dziękuje
Podczas balu był też kolejny miły akcent. Uczestnicząca w imprezie Ludmyla Kostushevych, która po wybuchu wojny na Ukrainie przyjechała do Krosna oraz była wicekonsul KG RP w Charkowie Barbara Kaczmarczyk we wzruszających słowach podziękowały wszystkim za okazaną w Krośnie obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli tutaj schronienie po agresji Rosji na Ukrainę. W szczególny sposób podziękowały Siostrom Klaweriankom z Krosna.
Pomoc w walce o zdrowie Filipka
Tradycyjnym punktem programu była także aukcja dzieł sztuki oraz pamiątek i gadżetów sportowych. W tym roku trafiło na nią ponad 30 przedmiotów i wszystkie znalazły nowych nabywców. Łącznie z licytacji uzyskano 54 tys. zł.
Dochód z tegorocznego balu zostanie przeznaczony na rzecz 2-letniego Filipka Wasłowicza. Filip urodził się w 24. tygodniu ciąży i już od narodzin walczy o swoje życie. Konsekwencją wcześniactwa jest dysplazja oskrzelowo-płucna, obustronna leukomalacja IV stopnia i retinopatia III stopnia.
Rodzice dziecka podkreślają, że lekarze nie dawali im żadnych złudzeń - nie miał przeżyć ani jednego dnia. Teraz mówią, że to cud, cud który potrzebuje wsparcia rodziców. Regularne i intensywne leczenie oraz rehabilitacja wymaga ogromnych nakładów finansowych.
Znakomitą atmosferę imprezy zapewnił zespół Kwarta Czystey. Gościnnie wystąpił, co jest również tradycją tego balu, Zbigniew Macias, śpiewak operowy.
Wzorem lat ubiegłych, bal poprowadzili Zofia Czernicka i Zygmunt Jerzyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!