Dużą rolę odegrał nieżyjący już Józef Kinel, ówczesny burmistrz Iwonicza-Zdroju, zwolennik i oddany przyjaciel "Lubatowian".
W ciągu trzech dekad zespół prezentował się na scenach w wielu regionach Polski. Odwiedził także Słowację, Węgry i Ukrainę oraz pielgrzymował do Włoch. Wziął też udział między innymi w dożynkach prezydenckich w Spale, w 38. Światowym Kongresie Rolników IFAP w 2008 r., koncertował w warszawskich Łazienkach oraz sali kongresowej.
Jednym z ważniejszych wydarzeń był występ w Pałacu Prezydenckim podczas inauguracji obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich oraz spotkanie z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.
Sabina Cichoń podkreśla, że zespół swoje programy artystyczne opiera wyłącznie na autentycznym folklorze Podkarpacia, zachowując własne obyczaje i tradycje mieszkańców Lubatowej.
"Lubatowianie" w swoim repertuarze posiadają ponad 300 pieśni ludowych o różnorodnej tematyce, tradycyjne tańce ludowe, a grupa obrzędowa kilkanaście sztuk, w których można zaobserwować przeżywanie dni świątecznych przez wiejską rodzinę, pracę, formy spędzania wolnego czasu, a także różnego rodzaju zwyczaje.
Warto też wspomnieć, że na bazie członków zespołu "Lubatowianie" powstało Regionalne Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury Ludowej, które zrzesza obecnie około 40 osób, sympatyków folkloru i lokalnej tradycji. Stowarzyszenie jest między innymi organizatorem imprezy "Na lubatowską nutę", a od 2016 r. Orszaku Trzech Króli w Lubatowej.
Spotkanie jubileuszowe z udziałem członków zespołu oraz zaproszonych gości odbyło się w sobotę, 21 stycznia, w domu ludowym w Lubatowej.
Uczestnicząca w nim wicewojewoda Jolanta Sawicka uhonorowała Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Sabinę Cichoń, a Brązowym Krzyżem Zasługi: Ryszarda Deryniowskiego, Agatę Jakieła oraz Krystynę Zima.
Grzegorz Nieradka, doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego wręczył Ryszardowi Deryniowskiemu Odznakę HonorowA "Zasłużony dla kultury polskiej", dla zespołu nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego w kwocie 15 tys. zł. Minister przyznał też pamiątkowe dyplomy Małgorzacie Turek, Paulinie Jakieła, Annie Cichoń i Natalii Cichoń.
W spotkaniu jubileuszowym wzięli też udział między innymi poseł Piotr Uruski; radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj, który przekazał list gratulacyjny od wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego wraz z zaproszeniem do Sejmu; przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, który zaprosił zespół na występ do urzędu marszałkowskiego; starosta krośnieński Jan Pelczar, przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Krężałek wraz z radną Marią Parylak; władze gminy Iwonicz-Zdrój z przewodniczącym Rady Miejskiej Rajmundem Boczarem, burmistrzem Witoldem Kocajem i zastępcą burmistrza Jackiem Rygielem.
Spotkanie jubileuszowe prowadziła Dorota Świstak, dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju, a część związaną z odznaczeniami państwowymi Andrzej Ceglarz. Gościnnie zaprezentowała się kapela "Duklanie" z Dukli, oraz zespół "Łęczanie" z Łęk Dukielskich.
Obecny skład zespołu
Lubatowianie
Marcin Cichoń
Sabina Cichoń
Ryszard Deryniowski
Agata Jakieła
Stanisław Pernal
Jan Stanisz
Andrzej Starowiejski
Anna Turek
Maksymilian Turek
Janina Zając
Agnieszka Zima
Dawid Zima
Karol Zima
Krystyna Zima
Piotr Zima
Młodzi Lubatowianie
Anna Cichoń
Natalia Cichoń
Julita Dereniowska
Paulina Jakieła
Małgorzata Turek
Mali Lubatowianie
Amelia Cichoń
Oliwia Cichoń
Oskar Cichoń
Mateusz Zima
Wiktor Zima
Lidia Jaworska
Zuzanna Jaworska
Kapela
Marcin Cichoń - skrzypce
Ryszard Deryniowski - cymbały
Jan Stanisz - akordeon
Piotr Zima - kontrabas
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!