Podczas konferencji przedstawiono wizję i plany rozwojowe Jasła na 2024 rok, nową (wypracowaną w czasie opracowywania wniosku) ścieżką rozwoju miasta, a także omówiono poszczególne przedsięwzięcia.
Realizowany przez miasto projekt jest, jak do tej pory, jednym z najbardziej rozbudowanych pod względem przedsięwzięć, zadań i działań. W ramach wniosku opracowano dwa dokumenty operacyjne: Plan Rozwoju Lokalnego oraz Plan Rozwoju Instytucjonalnego. Natomiast do końca kwietnia 2024 roku zrealizowanych będzie 18 przedsięwzięć (6 inwestycyjnych, 12 nieinwestycyjnych), które w sumie obejmują aż 111 mniejszych zadań (np. w ramach przedsięwzięcia "Jasło - miasto wiedzy" jest 12 zadań, m.in. Uniwersytet Dziecięcy, warsztaty dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Genialna Giełda Projektów, Jasielski Bon Szkoleniowy, Jasielskie Towarzystwo Naukowe).
Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że największym potencjałem Jasła - ściśle endogennym - są jego mieszkańcy, którzy są ludźmi kreatywnymi i ambitnymi. Z kolei Jasło, to miasto Feniks, które zniszczone w 97 proc. nienawiścią, odbudowało się dzięki wytrwałości i miłości do tego miejsca.
Część spotkania przeznaczono na panel dyskusyjny "Jasło na tle obecnych wyzwań stawianych przed samorządami". Biorący udział w panelu Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę na obecne panujące trendy dotyczące życia w miastach.
Z kolei dr Tomasz Potkański ze Związku Miast Polskich alarmował, że obecnie największym problemem dla miast, i to nie tylko dla Jasła, jest demografia - Zmiany w strukturze demograficznej powodują, że wzrasta gwałtownie liczba seniorów, z którymi czasem trzeba będzie się zajmować. To zjawisko jest niestety powszechne w całej Europie. Natomiast każde z polskich miast, które doświadcza takich uwarunkowań zewnętrznych, musi temu przeciwdziałać. My ich nie zatrzymamy natomiast powinniśmy umieć je identyfikować i starać się osłabić te elementy, które są najbardziej negatywne, a wzmacniać te, które dają nam szanse na odbicie się. Nie będzie już tak, jak było kiedyś dlatego musimy przygotować się do zarządzania w nowych warunkach - mówił.
Wśród uczestniczących w konferencji gości znaleźli się m.in.: przedstawiciele i doradcy ze Związku Miast Polskich, parlamentarzyści, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji, dyrektorzy jednostek miejskich, czy też organizacje i podmioty współpracujące z miastem.
Lista przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu "Jasło - moje miasto, mój dom.":
1. Dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy, partner projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców
2. Ścieżki kariery szyte na miarę, partner projektu: Fundacja Aktywna Galicja w Jaśle
3. Miejski design
4. Potencjały miasta bazą rozwoju lokalnej przedsiębiorczości
5. Dni przedsiębiorczości
6. Realizacja programu Jasło Miasto Wiedzy
7. Utworzenie centrum wspierania aktywności organizacji pozarządowych
8. Centrum Aktywnego Seniora
9. Kampania ekologiczna na rzecz ochrony środowiska ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki, partner projektu: Związek Gmin Dorzecza Wisłoki
10. Budowa drogi 5KDZ wraz z infrastrukturą towarzyszącą
11. Budowa Centrum Komunikacyjnego w Jaśle
12. Miasto to Ja
13. Idziemy w Jasło
14. Wdrażanie działań w oparciu o narzędzie samooceny dla jednostek samorządu terytorialnego przygotowane przez OECD
15. Kontrola pod kontrolą
16. System komunikacji z mieszkańcami Jasła
17. Kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego? - czyli stawiamy na zrozumiałą komunikację!
18. Opracowanie programu dostępności dla Miasta Jasła
Więcej o projekcie na stronie: https://um.jaslo.pl/pl/jaslo-moje-miasto-moj-dom/
Urząd Miasta w Jaśle
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!