Po raz piąty odbył się dzień pamięci o żydowskiej społeczności Jasła.
Fundacja AntySchematy2 z Tarnowa oraz Magdalena Białek byli organizatorami IV Dnia Pamięci o żydowskiej społeczności Jasła w 80. rocznicę likwidacji getta w Jaśle. Współorganizatorem wydarzenia było Muzeum Regionalne w Jaśle, patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Jasła.

We wtorek 17 sierpnia, na jasielskim kirkucie i przed pamiątkową tablicą na budynku przy ulicy Floriańskiej odbyły się uroczystości, w których udział wzięli potomkowie jasielskich Żydów, przedstawiciele lokalnych władz, organizacji i mieszkańcy miasta.

5. Dzień Pamięci w Jaśle

Prezes Fundacji AntySchematy2 Tomasz Kocur-Malec przyznał, że jednym z celów organizacji tegorocznych dni pamięci było przypomnienie zbrodni popełnionej w Bełżcu, gdzie mordowano w komorach gazowych jasielskich Żydów:


5. Dzień Pamięci w Jaśle

Zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz - Czech podkreśliła, że Żydzi przez wiele pokoleń byli częścią społeczności, w której żyli:


- Spotkaliśmy się tutaj, aby zaświadczyć, że pamięć przekazywana ustnie i pisemnie jest dalej pamięcią trwałą. Dajemy wyraz i świadectwo, że chcemy w tym duchu i przekonaniu dać przykład kolejnym pokoleniom, aby również o tych wydarzeniach pamiętały - powiedział z kolei wicestarosta jasielski Stanisław Pankiewicz.

W trakcie uroczystości na cmentarzu jak i przed tablicą odmówiono modlitwę, złożono znicze i wiązanki kwiatów oddając tym samym hołd ofiarom niemieckiego ludobójstwa.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.