Białe daniele, choć spotykane w naturze stosunkowo częściej niż białe jelenie, pozostają rzadkością i symbolem niezwykłości w polskich lasach.
Dr Edward Marszałek informuje, że biały okaz na zdjęciu to daniel, dość częsty już w naszych lasach i częstszy jeszcze w prywatnych hodowlach.
- U tego akurat gatunku albinizm występuje relatywnie często, niemal co roku zdjęcia białych danieli pojawiają się w obiegu. Niemniej jednak wciąż jest to swego rodzaju ewenement, bo występuje raz na dziesiątki tysięcy osobników. Są one zresztą ciężko doświadczane, bo jako łatwo namierzane przez drapieżniki, bywają odrzucane od stada i szybko giną - tłumaczy dr Edward Marszałek.
Dodaje jednocześnie, że prawdziwą sensacją był biały jeleń, który w ubiegłym roku obserwowany był w lasach leżajskich, bo u tego gatunku melanizm jest o wiele rzadszy.
- Legenda o białym jeleniu przetrwała w przekazie o św. Hubercie, polującemu w Wielki Piątek 695 r. Wówczas ukazał się mu dorodny biały jeleń, w którego porożu jaśniał gorejący krzyż. O danielach takich przekazów brak - zaznacza Edward Marszałek.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!