Dziesięć lat temu powstały w Krośnie dwa Zakłady Aktywności Zawodowej. Prowadzi je Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie.
Dzisiaj (21 listopada) w Hotelu Nafta Krosno zorganizowane zostały obchody 10-lecia istnienia Zakładu Aktywności Zawodowej nr 1 i Zakładu Aktywności Zawodowej nr 2 w Krośnie. Od dekady prowadzi je krośnieńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W obydwu osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają możliwość zatrudnienia z jednoczesnym zapewnieniem specjalistycznego wsparcia.

Grzegorz Bliźniak, przewodniczący PSONI Koło w Krośnie przypomniał, że czternaście lat temu zrodził się pomysł utworzenia w Krośnie zakładu aktywności zawodowej, gdyż brakowało ogniwa, co dalej z podopiecznymi po warsztacie terapii zajęciowej, czy innych placówkach.

- Krośnieński rynek był bardzo ubogi jeśli idzie o pracę dla osób niepełnosprawnych i ciężko było znaleźć miejsce pracy dla nich. Napisaliśmy wnioski o utworzenie zakładu aktywności zawodowej, ale nie udało się uzyskać zgody. W końcu i dla nas jednak zaświeciło słońce i udało się uzyskać zgodę na powstanie nie jednego, ale dwóch zakładów aktywności zawodowej. Zastanawialiśmy się, czy podołamy temu wyzwaniu. Ostatecznie podjęliśmy się zadania utworzenia dwóch ZAZ-ów. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że był to bardzo dobry krok - powiedział Grzegorz Bliźniak.

Jubileusz Zakładów Aktywności Zawodowej PSONI w Krośnie

Zakład Aktywności Zawodowej nr 1 to pralnia wodna w Hotelu Nafta Krosno, dział porządkowy i produkcji podpałek (ul. Armii Krajowej), kanapkarnia "Czaderskie smaki" (Starostwo Powiatowe), cukiernia "Na Polance". Kierowniczką jest Ewelina Jachimowska

Zakład Aktywności Zawodowej nr 2 to pralnia wodna, dział porządkowo-gospodarczy, dział produkcji podpałek i konfekcjonowania (ul. Pużaka), "Zakątek smaku" (ul. Grodzka), kawiarenka w Ogródku Jordanowski . Kierownikiem jest Adam Józefczyk.
W obydwu ZAZ-ach pracuje łącznie ponad 150 osób, w tym ponad 110 osób z niepełnosprawnością.

Grzegorz Bliźniak

Podczas obchodów jubileuszowych, zaproszeni goście oraz pracownicy ZAZ nr 1 i ZAZ nr 2 z najdłuższym stażem otrzymali pamiątkowe statuetki. Wręczyli je Grzegorz Bliźniak, i wiceprzewodniczący Koła PSONI w Krośnie Zbigniew Hus.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz pogratulował jubileuszu, podziękował też instruktorom, którzy na co dzień wykonują bardzo ważną pracę wpierając osoby z niepełnosprawnością.
Joanna Bril, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego podkreśliła, że dzięki takim inicjatywom jak ZAZ-y ludzie wychodzą z domów, wykonują prace, mogą się realizować i czują się potrzebni innym.

- Życzę wam wiary w to, co robicie, róbcie dalej, jak to robicie dotychczas, przy pomocy waszych najbliższych, waszych opiekunów - zwróciła się do pracowników ZAZ-ów Joanna Bril.

Bronisław Baran, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego zaznaczył, że kluczowe w działaniu takich jednostek jak ZAZ-y jest wspomaganie osób, które z powodu swojej niepełnosprawności są zagrożone wykluczeniem społecznym, czy zawodowym.

- To dzięki pracy w zakładach aktywności zawodowej mogą czynnie funkcjonować zawodowo i społecznie.Inwestujemy w człowieka, który będzie się czuł jako pełnowartościowy człowiek w społeczeństwie. I to jest moim zdaniem kluczowe - podkreślil Bronisław Baran.

Jubileusz Zakładów Aktywności Zawodowej PSONI w Krośnie

Życzenia w imieniu władz powiatu krośnieńskiego złożył Marcin Józefowicz, przewodniczący Rady Powiatu. Zaznaczył, że uroczystość odbywa się w Dniu Pracownika Socjalnego i Dniu Życzliwości, czyli w dniu kiedy celebruje się święto wszystkich, którzy działają na rzecz drugiego człowieka.

- Na co dzień współpracujemy z krośnieńskim kołem PSONI, a tym bardziej jest nam miło, że od niedawna w budynku Starostwa Powiatowego w Krośnie funkcjonuje kanapkownia "Czaderskie smaki" prowadzona przez Zakład Aktywności Zawodowej. Takie miejsce było bardzo potrzebne i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że zdaje egzamin. Także dzięki współpracy naszego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych - stwierdził Marcin Józefowicz.

Jubileusz Zakładów Aktywności Zawodowej PSONI w Krośnie

Maciej Szymański, dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON w Rzeszowie przypomniał, że na terenie Podkarpacia pierwszy ZAZ powstał w 2004 roku. Obecnie w województwie podkarpackim zatrudnionych jest we wszystkich zakładach aktywności zawodowej ponad 900 osób z niepełnosprawnością.

Życzenia złożył również przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit; w imieniu posłanki Joanna Frydrych - Dariusz Machowski; w imieniu wojewody podkarpackiej Teresy Kubas-Hul - Katarzyna Janas-Cebulak, kierownik krośnieńskiej Delegatury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego; Barbara Krawczyk z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie oraz kierownicy zaprzyjaźnionych ZAZ-ów z województwa podkarpackiego.
Uroczystość prowadziła Izabela Drobek.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.