Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy, które po przejściu całej ścieżki legislacyjnej - już jako ustawa - wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu honorowym dla stulatków.
Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformował, że ustawa zastąpi obecny, pozaustawowy i prowizoryczny mechanizm przyznawania świadczenia, który działa od ponad 50 lat. Nowe przepisy nie tylko regulują sam mechanizm, ale pozwalają także na waloryzację świadczenia.
- To ważne, bo zmiany demograficzne sprawiają, że liczba stulatków będzie rosła. Ustawa jest gwarantem świadczenia dla tej coraz liczniejszej grupy - informuje ministerstwo.
Dla kogo świadczenie honorowe?
Ustawa przewiduje, że świadczenie będzie wypłacane z urzędu każdej osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która ukończyła 100 lat. Dzisiaj w Polsce żyje ponad 6 tys. osób w wieku 100 lat lub więcej.
Co ważne, prawo do świadczenia przysługiwać będzie osobom mającym obywatelstwo polskie.
Osobom, które nie mają prawa do emerytury lub renty wypłacanych przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Ile wyniesie świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie i będzie corocznie waloryzowane, po raz pierwszy już od 1 marca 2025 r. Waloryzacja ma się odbywać w marcu na takich samych zasadach, jak waloryzacja emerytur i rent.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!