Deszcz nie zmył pamięci. 80. rocznica bitwy karpacko - dukielskiej
05 października, 2024
(fot. Tomasz Czech)
W deszczowy piątek, 4 października, Cmentarz Wojenny w Dukli stał się miejscem ważnych uroczystości. Pomimo niesprzyjającej aury, licznie zgromadzeni goście oddali hołd bohaterom bitwy karpacko-dukielskiej w 80. rocznicę tego krwawego starcia.
Dziś na Cmentarzu Wojennym w Dukli odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bitwy karpacko-dukielskiej, jednej z najkrwawszych operacji wojskowych II wojny światowej.
Wydarzenie, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz Gminę Dukla, mimo niekorzystnych warunków pogodowych zgromadziło wielu gości. Wśród obecnych byli kombatanci z Polski, Czech i Słowacji, przedstawiciele dyplomacji, władz różnych szczebli, służb mundurowych oraz liczne delegacje lokalnych szkół. Deszcz towarzyszył całej uroczystości, która rozpoczęła się z blisko godzinnym opóźnieniem.
Na początek odegrano hymny państwowe Słowacji, Czech i Polski w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Następnie głos zabrała burmistrz Dukli, Krystyna Andruch, która przywitała przybyłych gości, wyrażając wdzięczność za ich obecność w tak szczególnym dniu.
Wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, który miał przybliżyć rys historyczny bitwy, zrezygnował z pełnej prezentacji ze względu na nadchodzące wydarzenie w Muzeum Historycznym. Mimo to podzielił się kilkoma osobistymi refleksjami.
- W imieniu samorządu powiatu krośnieńskiego i w imieniu Gminy Dukla, Pani Burmistrz, chciałem Wam serdecznie podziękować za Waszą obecność. Wasza obecność w tym miejscu w 80. rocznicę wydarzeń, które były udziałem Armii Radzieckiej, Korpusu Czechosłowackiego i innych żołnierzy, to potwierdzenie, jak ważne jest utrzymywanie pamięci o poświęceniu i krwi przelanej na tej ziemi - powiedział Andrzej Guzik, zwracając uwagę na istotną rolę pamięci historycznej w kształtowaniu współczesnego społeczeństwa.
W swojej wypowiedzi nawiązał także do tragicznych wydarzeń na Wschodzie.
- Jako Polacy czekamy na dzień, w którym będziemy mogli udać się na Wschód, na Ukrainę, zapalić znicze i pomodlić się za ofiary banderowców. Te miejsca, podobnie jak cmentarze w Dukli, powinny być dla nas dostępne. Pamięć o nich jest równie ważna, jak ta, którą dzisiaj oddajemy tutaj poległym żołnierzom radzieckim i czechosłowackim - dodał wicestarosta.
Następnie głos zabrał przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz, który przypomniał o corocznych uroczystościach odbywających się w Nowosielcach, Zarszynie i Dukli. Podkreślił, jak ważne jest upamiętnianie tych, którzy oddali życie w walce o wolność Polski.
- Jesteśmy im głęboko wdzięczni i zawsze będziemy pamiętać, że to oni przynieśli nam wolność. Październik 1944 roku był wyjątkowym miesiącem, kiedy ofensywy toczyły się zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie - wspominał Jerzy Borcz, przywołując również polskich żołnierzy generała Maczka, którzy walczyli i ginęli na frontach Belgii.
Gość z Czech, który również zabrał głos, zwrócił uwagę na rolę młodego pokolenia w podtrzymywaniu pamięci o wydarzeniach z przeszłości. - Ważne jest, aby młodzi ludzie pamiętali o bohaterach, którzy tutaj walczyli, i żeby byli gotowi bronić wolności, jeśli zajdzie taka potrzeba - mówił, składając hołd poległym.
Szczególnym punktem uroczystości było wręczenie medali Milana Rastislava Štefánika III stopnia przez Słowacki Związek Bojowników Antyfaszystowskich oraz Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej. Medale zostały przyznane byłym burmistrzom Dukli - Markowi Górakowi i Andrzejowi Bytnarowi m.in. za "ich wieloletnią współpracę w organizowaniu obchodów bitwy karpacko-dukielskiej".
- Za wspaniałą współpracę, dzięki której organizujemy obchody operacji karpacko-dukielskiej. Jesteśmy szczęśliwi, że mamy tak dobre, przyjacielskie relacje - powiedział przedstawiciel Słowacji. Medal w imieniu Marka Góraka odebrała Małgorzata Walaszczyk-Faryj, natomiast Andrzej Bytnar odebrał odznaczenie osobiście.
Ważnym momentem była modlitwa za zmarłych i ojczyznę, którą poprowadził o. Fabian Wikiera - proboszcz parafii pw. św. Jana z Dukli, gwardian klasztoru i kustosz sanktuarium św. Jana z Dukli.
Na zakończenie uroczystości odczytano apel poległych, oddano salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty i zapalone znicze przed pomnikiem przedstawiającym leżącego żołnierza, autorstwa Stanisława Pomprowicza. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed Krzyżem Pojednania, znajdującym się w pobliżu klasztoru oo. Bernardynów.
Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu uczestnicy przenieśli się do Muzeum Historycznego - Pałacu w Dukli, gdzie odbyła się okolicznościowa wystawa poświęcona operacji karpacko-dukielskiej. W ramach obchodów odbył się również wykład prof. Andrzeja Olejko, który szczegółowo przedstawił historyczne aspekty walk o Przełęcz Dukielską.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z cmentarza wojskowego w Dukli:
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!