Minister edukacji Barbara Nowacka i minister sportu i turystyki Sławomir Nitras przedstawili wyniki badań kompetencji ruchowych uczniów przeprowadzonych w szkołach wiosną 2024 r. Nie napawają one optymizmem.
Kondycja fizyczna uczniów nie jest dobra, wyniki sprawności fizycznej uczniów spadają wraz z wiekiem. Tak wynika z badań kompetencji ruchowych uczniów przeprowadzonych w szkołach wiosną 2024 r.
Badanie kompetencji uczniów to pierwsze takie badanie w szkołach. Przeprowadzali je nauczyciele podczas lekcji wychowania fizycznego. Wzięło w nim udział ponad 3 mln uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych (1,6 mln chłopców i 1,5 mln dziewczynek) i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. W programie zarejestrowało się 24 899 z 25 800 (96,5 proc.) wszystkich szkół. Jego głównym celem było zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w szkołach.
Badanie objęły cztery wystandaryzowane próby sprawności: bieg 10x5 m, beep-test - 20 metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, podpór leżąc przodem na przedramionach, plank ("deska") - pomiar zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała, skok w dal z miejsca.
Minister edukacji Barbara Nowacka podkreśliła, że badanie ma pokazać kondycję fizyczną uczniów, ale też zachęcić do aktywności ruchowej uczniów. Wyniki pokazują, jak rozwijają dzieci, ale też jak pracują nauczyciele. Ze sprawności fizycznej wynika też dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży, ich większa możliwość uczenia się.
Minister sportu i turystyki podkreślił, że kondycja fizyczna uczniów spada wraz z wiekiem i jest gorsza niż 15-20 lat temu.
- W pewnym wieku sprawność uczniów, zarówno dziewcząt jak i chłopców maleje - stwierdził minister Nitras.
Minister Sławomir Nitras zaapelował do rodziców o wsparcie.
- Bez zrozumienia tego problemu, bez wsparcia to badanie, które zdecyduje o zdrowiu, jakości życia i długości życia waszych dzieci - dodał Sławomir Nitras.
Barbara Nowacka zapowiedziała, że poprosi kuratorów oświaty o zbadanie przyczyny braku udziału w badaniu części szkół podstawowych, mimo, że wszystkie szkoły mają obowiązek ustawowy przeprowadzenia badań.
- Jest to niepokojące, że 3,5% szkół nie zarejestrowało się do programu, należy wyjaśnić, co takiego wydarzyło się w szkołach, że nie przeprowadzono badania - zaznaczyła Barbara Nowacka.
Ponadto minister zapowiedziała powołanie zespołu, złożonego z nauczycieli, ekspertów, którego zadaniem będzie przegląd podstawy programowej przedmiotu wychowanie fizyczne i wypracowanie nowej podstawy programowej.
- Dostosujemy treści podstawy programowej do realnych potrzeb, do realnych wymagań, do możliwości uczniów - powiedziała Barbara Nowacka, dodając, że nowa podstawa programowa ma szansę wejść w życie 1 września 2025 r.
Przypomniała, że od 2025 roku w szkołach będzie obowiązywał nowy przedmiot edukacja zdrowotna, nad którym pracuje wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki i Ministerstwem Zdrowia. Edukacja zdrowotna będzie obejmować m.in. zagadnienia zdrowia psychicznego, fizycznego, a także kwestie zdrowego odżywiania, profilaktyki, problemu uzależnień.
Minister sportu i turystyki zapowiedział, że w roku szkolnym również zostanie przeprowadzone badanie kompetencji ruchowych. Szefowa MEN zapowiedziała też rozszerzenie badania kompetencji ruchowych także o uczniów klasy I-III szkoły podstawowej.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Autor: /opr. AJ/
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!