W Dworze Szeptyckich w Korczynie miały miejsce uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W czwartek (1 sierpnia) w Dworze Szeptyckich miały miejsce uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego narodu. Dwór, niegdyś dom generała Stanisława Szeptyckiego, stanowił idealne miejsce do przypomnienia o heroizmie i poświęceniu uczestników Powstania.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Trwało 63 dni, podczas których około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej walczyło z przeważającymi siłami niemieckimi. W wyniku walk zginęło około 16 tysięcy powstańców, a 20 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były tragiczne - zginęło około 150-200 tysięcy mieszkańców Warszawy, a miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone przez niemieckie bombardowania i wyburzenia. Pomimo tych ogromnych strat, duch walki i nadzieja na odzyskanie niepodległości nigdy nie zgasły w sercach walczących.

Współorganizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury oraz Dom Dzienny Senior Wigor w Korczynie. Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego zaśpiewania "Warszawianki", jednej z najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych.

Seniorzy z Domu Dziennego Senior Wigor zachęcali do wspólnego śpiewania, co spotkało się z entuzjastycznym odzewem zgromadzonych. W trakcie uroczystości poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - wybitnego poety pokolenia Kolumbów, który oddał swoje życie za wolną Polskę - zaprezentowała Kazimiera Półchłopek. Zuzanna Ekiert wykonała utwór "Deszcz, jesienny deszcz", a wiersz "Z głową na karabinie" został zaprezentowany przez Martę Haręzgę, kierownik Domu Dziennego Senior Wigor.

Szczególną niespodzianką był odczytany przez Marię Półchłopek list od Ewy Konopackiej, która była łączniczką podczas powstania. Korespondencja ta została odebrana z wielkim poruszeniem przez zgromadzonych.

Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali utwór powstańczy "Pałacyk Michla" oraz "Serce w plecaku". Wójt Gminy Korczyna, Grzegorz Półchłopek, podziękował organizatorom i podkreślił znaczenie pamięci o bohaterach narodowych. W swoim przemówieniu zaznaczył, że pamięć o Powstaniu i jego bohaterach powinna być wiecznym źródłem siły i determinacji do działania i edukowania młodego pokolenia na rzecz naszej Ojczyzny.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.