Najnowsze wyniki badań próbek wody i ścieków, pobranych 12 lipca przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Rzeszowie, potwierdzają niekorzystny wpływ pożaru sklepu Merkury Market w Krośnie na okoliczne wody powierzchniowe. Badania przeprowadzono w ramach oceny skutków pożaru i jego oddziaływania na środowisko.
- Wyniki wskazują na pogorszenie warunków fizycznych i warunków tlenowych wody oraz parametry obrazujące zasolenie wód. Stwierdzono również niewielkie obniżenie odczynu pH w badanych próbkach wody - informuje Katarzyna Piskur, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Największe pogorszenie jakości wody zaobserwowano w próbce pobranej z rzeki Lubatówki, w okolicy kładki w rejonie ul. Wyszyńskiego w Krośnie, czyli najbliżej źródła zanieczyszczenia.


Analiza ścieków (wód popożarniczych) wypływających z wylotu kolektora wykazała znaczne stężenia substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska. W próbkach wody z rzeki Lubatówki po przyjęciu wód popożarniczych, jak i z rzeki Wisłok, stwierdzono wzrost wartości takich wskaźników zanieczyszczeń jak naftalen, antracen, fluoranten i benzo(a)piren.

- Uzyskane wyniki pomiarów wykazały pogorszenie jakości badanych wód powierzchniowych po przyjęciu ścieków (wód popożarniczych) powstałych w wyniku akcji ratowniczo-gaśniczej sklepu przy ul. Bieszczadzkiej w Krośnie, co potwierdza niekorzystny wpływ zaistniałego zdarzenia na okoliczne wody powierzchniowe - podkreśla rzecznik. Wysokie temperatury i niska zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie mogą prowadzić do śnięcia ryb.


Warto zaznaczyć, że w próbkach wody pobranych dalej od źródła zanieczyszczenia zaobserwowano mniejszy wpływ odprowadzanych ścieków i lepsze warunki tlenowe.

Kontrole i pobór próbek wód i ścieków w rejonie pożaru w Krośnie kontynuowano w dniach 13 i 18 lipca 2024 roku. Wyniki tych badań są obecnie analizowane.

Przypomnijmy, że pożar w części magazynowej marketu budowlanego Merkury Market przy ul. Bieszczadzkiej w Krośnie wybuchł 10 lipca. Pierwsze próbki wody z rzek Lubatówka i Wisłok pobrano już 11 lipca, a wstępne wyniki wskazywały na obecność wysokich poziomów naftalenu i antracenu w wodach Lubatówki.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.