W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Miasta Jasła z burmistrzem Ryszardem Pabianem na czele, Weronika Marczuk - prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, Paweł Rewicki - dyrektor ds. projektu z Centrum Kompetencji Segmentu Gospodarki Wodno -Ściekowej GRUNDFOS, Łukasz Szuba - dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, dyrektorzy jasielskich szkół i instytucji publicznych oraz dzieci ze świetlicy ukraińskiej w Jaśle wspieranej przez Fundację Slow Beskid.
- Jest mi niezmiernie miło, że znów możemy zaproponować coś nowego w GEN-ie, tym razem przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ukrainy. To miejsce, właśnie temu ma służyć. Ma nie tylko pokazywać różnego rodzaju zjawiska fizyczne, czy też chemiczne, lecz także rozwijać pasje, w tym dzieci ukraińskich, których około pięćdziesięciu uczy się w naszych przedszkolach i szkołach podstawowych. Wierzę, że chętnie zajrzą tutaj, aby wypróbować wszystkie z tych ciekawych stanowisk - mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Zdaniem Weroniki Marczuk, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy nie ma wątpliwości, że wizyta "Mobilnego Laboratorium TPU" w Jaśle przyczyni się do zacieśnienia więzi pomiędzy dziećmi narodowości polskiej i ukraińskiej, które razem mieszkają i uczą się w naszym mieście.
- Nasze towarzystwo istnieje już od dwudziestu lat. Ruszyliśmy w trasę z moim wymarzonym projektem. Od początku nasze stowarzyszenie miało zajmować się łączeniem narodów. Nikt jednak nie przewidział tego, że spotkają nas tak trudne czasy. W ostatnich latach musieliśmy przestawić się na pomoc ludziom, których dotknęła wojna. Wróciliśmy jednak na swoje tory, w czym pomogli nam nasi partnerzy. Dzieci to nasza przyszłość. Nie mamy prawa pozwolić dzieciom odczuć tego, co przynosi nieszczęście, z którym się borykamy. Najważniejsze jest to, żeby nasze dzieciaki rosły razem, żeby zapomniały o podziałach. Ta wystawa ma łączyć. Dzieci mają się czuć razem jak jedna wielka rodzina - mówiła Weroniki Marczuk.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Generatora Nauki GEN w Jaśle. Ekspozycja będzie czynna do 3 marca br. Wstęp jest bezpłatny.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!