Całość projektu realizowana będzie w latach 2024-2025 z udziałem środków UE w ramach regionalnego programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 - 2027 w kwocie 12,2 mln zł. Samorząd województwa zdecydował, że z budżetu Województwa Podkarpackiego na tę inwestycję przeznaczy 5,4 mln złotych.
Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że tak dużych środków skierowanych na Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu jeszcze nigdy nie było.
W przypadku renowacji i modernizacji zabytkowego parku zaplanowano między innymi wykonanie nawierzchni w obrębie alei i parkingu przy obiektach muzealnych; remont stawu z oczyszczeniem, pogłębieniem, profilowaniem i umocnieniem linii brzegowej; montaż obiektów malej architektury, w tym wykonanie stylowej kładki drewnianej oraz altany, instalację 31 ławek i koszy, wykonanie ekspozycji dla dzieci "Grota krasnoludków". W planach jest też wykonanie instalacji oświetlenia, stylowych lamp przy alejkach i lamp iluminacyjnych, a także remont ogrodzenia wokół parku muzeum i wykonanie oraz montaż postaci krasnoludków i sierotki Marysi. Odrestaurowany zostanie również zabytkowy drzewostan parkowy oraz wyremontowany zabytkowy dworek oraz budynek Lamusa.
W ramach projektu zmodernizowana będzie instalacja systemu bezpieczeństwa na terenie obiektów muzealnych, w tym instalacja wykrywania i sygnalizacji pożaru, instalacja sygnalizacji włamania i napadu oraz instalacja monitoringu wizyjnego.
Od strony parkingu powstanie też nowy obiekt wystawienniczo-administracyjny. Będzie on miał zarówno pomieszczenia ekspozycyjne, ale i miejsce na magazyny zbiorów, salę konferencyjno-widowiskową, pracownie działów merytorycznych, pomieszczenia biurowe i administracyjne, część z pokojami gościnnymi i salą konsumpcyjną oraz punkt informacyjny i pomieszczenia gospodarcze.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz zaznaczył, że przejęcie muzeum od samorządu powiatowego było mądrą decyzją Sejmiku ponad 25 lat temu.
Muzeum Marii Konopnickiej jest największą instytucją muzealną o charakterze biograficzno-literackim w Polsce i posiada najwięcej zgromadzonych zbiorów po Marii Konopnickiej.
Cała inwestycja pozwoli na dostosowanie sposobu prezentacji zasobów muzealnych do potrzeb osób w różnym wieku, tworząc szansę na dotarcie ze spuścizną po Marii Konopnickiej do współczesnych i kolejnych pokoleń.
Rocznie muzeum w Żarnowcu odwiedza od 15 do 20 tysięcy osób. Bardzo chętnie z tego miejsca korzystają również nowożeńcy, organizując tutaj sesje zdjęciowe.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!