Gdzie szukać pomocy w przypadku nagłego zachorowania, sytuacji zagrażającej życiu, czy zaostrzenia objawów choroby przewlekłej? Kiedy zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy, a kiedy skorzystać z pomocy placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że w szpitalnych oddziałach ratunkowych udzielana jest pomoc pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Lekarz dyżurny SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagły pacjenta.
Świadczenia zdrowotne, których udziela SOR, polegają na:
- wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta,
- leczeniu niezbędnym do unormowania funkcji życiowych.

Kiedy udać się na SOR?


Do szpitalnego oddziału Ratunkowego należy zgłaszać się tylko w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Którego bezpośrednim skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia.
Zgłoś się na SOR, jeśli:
- doznałeś urazu, uległeś wypadkowi (np. zranienie, złamanie)
- nagle źle się poczułeś i podejrzewasz zawał, udar, masz duszności i problemy z oddychaniem
- występuje krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
- przychodnia nie może udzielić pomocy, a stan wskazuje na to, że nie możesz czekać.

Triaż, czyli pięć kategorii pilności


W szpitalnym oddziale ratunkowym nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To personel medyczny, na podstawie wstępnej oceny stanu zdrowia pacjentów, decyduje komu trzeba udzielić pomocy medycznej w pierwszej kolejności.
W SOR prowadzi się tzw. triaż, który przeprowadza pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz. W trakcie triażu pacjent zostanie przydzielony do jednej z pięciu kategorii oznaczonych kolorami, zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej:
CZERWONY - pomoc natychmiastowa, pacjent przyjmowany poza kolejnością
POMARAŃCZOWY - pomoc bardzo pilna, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 10 minut
ŻÓŁTY - pomoc pilna, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 60 minut
ZIELONY - pomoc odroczona, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 120 minut
NIEBIESKI - wyczekujący, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 240 minut lub dłużej.


W przypadku łagodnych objawów choroby w pierwszej kolejności warto się udać do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która jest otwarta od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta.

SOR to nie przychodnia


NFZ przypomina również, że szpitalny oddział ratunkowy to nie przychodnia POZ, ani przychodnia specjalistyczna. Dlatego na SOR nie uzyska się:
- recepty na stosowane przewlekle leki
- zwolnienia lekarskiego
- skierowania do sanatorium
- innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.