Od 17 listopada istnieje możliwość zastrzegania swojego numeru PESEL. Można to zrobić szybko i bezproblemowo, korzystając z aplikacji mObywatel. Usługa ma zapobiegać oszustwom, takim jak wzięcie na kogoś kredytu.
Możliwość zastrzegania numeru PESEL, ma z założenia ograniczyć ilość oszustw, takich jak sprzedaż nieruchomości bez wiedzy i zgody posiadacza, wzięcie na kogoś kredytu, lub zakup sprzętów na raty na czyjeś dane. Utworzony Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL można zarówno zastrzec, jak i cofnąć zastrzeżenie, jak również ustawić automatyczne zastrzeżenie. Rejestr pozwala też sprawdzić historię weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne oraz daje dostęp do poglądu historii zmian statusu.
Numer PESEL zastrzec można nie tylko poprzez aplikację mObywatel. Osoby, które z niej nie korzystają, mogą zrobić to też w placówce banku, na poczcie oraz w urzędzie gminy.
W gminie PESEL zastrzec można po złożeniu odpowiedniego wniosku, co poprzedzone jest obowiązkową weryfikacją tożsamości. Organ podejmuje działania od razu po złożeniu tego wniosku, w ten sposób można zastrzec numer i cofnąć jego zastrzeżenie. Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie o zastrzeżeniu lub cofnięciu.
Osoby chore, z niepełnosprawnościami i każdy, kto ze względu na ważne przyczyny i ograniczenia nie ma możliwości samodzielnie pojawić się w urzędzie gminy, by zastrzec swój numer PESEL, może zrobić to za pośrednictwem pełnomocnika. Wyznaczony pełnomocnik zobowiązany jest do złożenia pełnomocnictwa szczególnego i potwierdzenia swojej tożsamości.
Kuratorzy i opiekunowie prawni również mogą zastrzec numer PESEL, w przypadku osoby, która ma ograniczone zdolności do czynności prawnych, lub została ich całkowicie pozbawiona. Opiekunowie i kuratorzy mogą zrobić to w dowolnym urzędzie gminy. Konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości, a następnie przełożenie orzeczenia sądowego, które potwierdzi, że wnioskodawca pełni rolę opiekuna prawnego lub kuratora danej osoby.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!