Jego głównym celem jest zachęcenie do badań profilaktycznych w kierunku raka piersi mieszkanek Rzeszowa w wieku 40-49 lat oraz 70+. Program ma także skutkować zwiększeniem poziomu wiedzy w zakresie profilaktyki raka piersi wśród rzeszowianek.
Wspomniane grupy wiekowe kobiet zapraszanych do programu finansowanego z budżetu miasta stanowią uzupełnienie programu finansowanego ze środków Ministerstwa Zdrowia pn. "Profilaktyka raka piersi" (program rządowy obejmuje przedział wiekowy 50 - 69 lat).
Program będzie kierowany do kobiet zamieszkałych i zameldowanych na terenie Rzeszowa (w grupę docelową będą wpisywać się również uchodźczynie posiadające status UKR).
Opis Programu
Etap I - Akcja informacyjno-promocyjna realizowana za pomocą:
- ulotki/plakaty informacyjne w wybranych podmiotach leczniczych oraz Urzędzie Miasta Rzeszowa;
- opracowania krótkiego spotu zapraszającego do programu emitowanego na ekranach LCD w autobusach miejskich;
- przeprowadzenie min. 2 wykładów rocznie, odbywających się w wynajętych salach dostępnych w ramach infrastruktury miasta lub w siedzibie podmiotu realizującego program.
Etap II - Instruktaż samobadania piersi:
- w odniesieniu do kobiet w wieku 40-49 lat - prowadzony indywidualnie lub w małych grupach przez pielęgniarkę lub położną POZ, przy użyciu fantomów, zakończony testem umiejętności. Pacjentki będą mogły umawiać się na instruktaż telefonicznie lub osobiście w wyłonionych w drodze konkursu placówkach realizujących program.
Etap III - Kwalifikacja do badania przesiewowego mammograficznego (MRTG):
- obejmująca ankietę przeprowadzoną przez pielęgniarkę/położną celem przydzielenia uczestniczek do IV etapu tj. mammografii. Na tym etapie pacjentki będą informowane o potencjalnym ryzyku i korzyściach wykonania badań przesiewowych w kierunku raka piersi.
Etap IV - Badanie przesiewowe mammograficzne (MRTG):
- uzyskanie od pacjentki zgody na udział w programie;
- przekazanie informacji o sposobie przygotowania się do badania MRTG;
- przeprowadzenie badania;
- przekazanie uczestniczkom ankiet satysfakcji pacjenta.
Etap V - Kontrolna wizyta lekarska:
W przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku badania MRTG pacjentka będzie kierowana na wizytę lekarską, na której zostanie:
- omówione dalsze postępowanie;
- w razie konieczności wydanie skierowania do poradni ginekologicznej lub/i onkologicznej, w którym uczestniczki będą mogły podjąć dalszą diagnostykę szczegółową oraz leczenie w ramach finansowania przez publicznego płatnika;
- wskazanie najbliższego miejscu zamieszkania pacjentki podmiotu mającego umowę z NFZ na świadczenia z zakresu ginekologii/onkologii.
Wśród spodziewanych korzyści z realizacji programu są przede wszystkim zwiększenie wiedzy z zakresu profilaktyki pierwotnej i wtórnej raka piersi, w tym czynników ryzyka jego powstawania oraz wczesnych objawów w populacji docelowej kobiet poprzez działania edukacyjne. Program ma doprowadzić ponadto do poprawy umiejętności w zakresie wczesnego wykrywania zmian w obrębie piersi u kobiet z populacji docelowej w wieku 40-49 lat. Miasto liczy także na zwiększenie odsetka kobiet realizujących działania profilaktyczne, w kierunku raka piersi oraz na zwiększenie o 10 procent wykrywalności zmian w obrębie piersi poprzez zapewnienie realizacji badań mammograficznych (MRTG).
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!