W Szkole Podstawowej nr 8 w Krośnie otwarto drugą na Podkarpaciu Ekopracownię OZE. Powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Gminy Miasto Krosno.
Uczniowie SP nr 8 im. "Dar Górników" w Krośnie mogą już korzystać z nowoczesnej Ekopracowni - Odnawialnych Źródeł Energii, która powstała w ramach realizacji przez szkołę projektu "Ekopracownia OZE w Szkole Podstawowej Nr 8 im. "Dar Górników" w ramach "Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej".

Oficjalne otwarcie zostało zorganizowane 22 września w ramach odbywającego się tego dnia w szkole Festiwalu Czystego Powietrza.

- W przypadku nowej ekopracowni dla nas nauczycieli bardzo ważne są pomoce dydaktyczne, które trafiły do szkoły. Nie wystarczy klasa i sama wiedza nauczyciela, ale musi być też narzędzie za pomocą którego dotrzemy do ucznia i przekażemy wiedzę na zasadzie projektu czy eksperymentu - powiedziała Marta Habrat, dyrektor SP nr 8 w Krośnie.

Festiwal Czystego Powietrza w SP nr 8 w Krośnie

Dzięki projektowi, szkoła wzbogaciła się między innymi o nowoczesne urządzenia, symulatory, wiatraki. Są też małe panele fotowoltaiczne z lampami, które zostaną wykorzystane też do oświetlenia budynku szkoły.

Pracownię oficjalnie otworzyli prezydent Krosna Piotr Przytocki, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w Rzeszowie Adam Skiba, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM Krosna Marlena Gierucka i dyrektor SP nr 8 Marta Habrat.

Prezes NFOŚiGW w Rzeszowie Adam Skiba poinformował, że ekopracownia w Krośnie jest drugą otwartą na Podkarpaciu w ramach tego programu.

- Cieszę się, że udało się nam wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ten program wdrożyć i cieszy się on ogromnym powodzeniem na terenie naszego województwa. Planujemy, że na Podkarpaciu powstaną 52 tego typu pracownie - powiedział Adam Skiba.

Festiwal Czystego Powietrza w SP nr 8 w Krośnie

Realizacja projektu nie ograniczyła się tylko do stworzenia ekopracowni z wyposażeniem. Szkoła duży nacisk położyła również na edukację.

- Nauczyciele przygotowali autorskie scenariusze zajęć i od początku września już je realizujemy na podstawowych zajęciach dydaktycznych oraz dodatkowych zajęciach rozwijających pasje i zainteresowania uczniów. Dzięki temu uczniowie mogą poznawać tajniki odnawialnych źródeł energii - dodała dyrektor Marta Habrat.

Festiwal Czystego Powietrza w SP nr 8 w Krośnie

Także w ramach projektu zorganizowane zostały dwa konkursy: szkolny konkurs wiedzy ekologicznej "Odnawialne Źródła Energii" i międzyszkolny konkurs plastyczny "Moja ziemia, mój dom".
W konkursie wiedzy ekologicznej wśród uczniów klas II-III zwyciężyła Iga Krzanowska, przed Mileną Dębiec i Tadeuszem Bębenem. W kategorii kl. IV-VI największa wiedzą wykazał się Karol Osuch. Na drugim miejscu uplasowała się Alicja Sobutka, a na trzecim Malwina Domagalska. Z kolei w kategorii kl. VII-VIII pierwsze miejsce zajęła Jadwiga Tomaszewska, druga była Nadia Szmyd, a trzeci Franciszek Gradus.

W konkursie plastycznym w kategorii klasy I-IV zwyciężyła Karolina Pelczarska przed Mileną Wilusz. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Leon Ruszała (SP nr 14 z OSiI). Wśród uczniów klas V-VIII pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Giżka, na drugim miejscu uplasował się Oleksij Stepaniuk, a wyróżnienie przypadło Alicji Sobutka.
Laureaci uhonorowali zostali nagrodami i dyplomami, które wręczyli prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Adam Skiba i prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Podczas Festiwalu Czystego Powietrza w SP nr 8 w Krośnie, jest upowszechnienie wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie oraz budowanie pozytywnych zachowań i postaw, które mają wpływ na ochronę powietrza, uczniowie mogli obejrzeć pokazy chemiczne przygotowane przez ChemicAl World z Krakowa.
Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali też happening, którego tematyką było czyste powietrze i czysta woda, walka ze smogiem.

Loga projektu

Artykuł sponsorowany

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.