W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W kolejnych latach czytano: Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Nowele polskie - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, Balladynę Juliusza Słowackiego, Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku Ballady i romanse Adama Mickiewicza.
W tym roku wybrano Nad Niemnem - najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.
Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.
Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury.
Dzisiaj (8 września) wspólne czytanie Nad Niemnem zorganizowało Muzeum Rzemiosła w Krośnie wspólnie z Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie, Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie i Podkarpackim Zespołem Placówek Oświatowych w Rzeszowie.
Fragmenty utworu Elizy Orzeszkowej odczytali Romualda Wojnar, wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Małgorzata Szybiak, wicedyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Justyna Suchodolska z Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz uczniowie ZSP nr w Krośnie: Emilia Rachwał, Natalia Łątka i Dawid Gosztyła.
Dzięki sztucznej inteligencji uczestnikom spotkania towarzyszyła Eliza Orzeszkowa.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!