Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił we wtorek 8 sierpnia termin wyborów parlamentarnych.
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października 2023 roku.
- Kierując się treścią otrzymanej właśnie pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego terminu wyborów do Sejmu i Senatu, podjąłem decyzję o zarządzeniu tych wyborów na dzień 15 października 2023 roku. Przyszłość Polski jest sprawą każdego z nas! Korzystaj ze swoich praw! - napisał prezydent Andrzej Duda poprzez media społecznościowe.
Kampania wyborcza może rozpocząć się po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw.
Kandydatów na posłów i senatorów będzie można zgłaszać do 6 września do godz. 16. Głosowanie zostanie przeprowadzone 15 października w godz. do 7 do 21.
Wybory parlamentarne w Polsce są organizowane co cztery lata. Każdy obywatel Polski, który ukończył 18 lat, ma prawo do głosowania. W Polsce nie ma wyborów obligatoryjnych, co oznacza, że udział w wyborach jest dobrowolny.
Parlament Polski składa się z dwóch izb: Sejmu i Senatu. Sejm składa się z 460 posłów, którzy są wybierani na czteroletnią kadencję, podczas gdy Senat składa się z 100 senatorów. Wybory do Sejmu i Senatu odbywają się jednocześnie.
Wybory do Sejmu w Polsce są przeprowadzane zgodnie z systemem proporcjonalnym. Jest to system wyborczy, w którym liczba mandatów przyznawanych partii politycznej w wyborach jest proporcjonalna do liczby głosów, które ta partia zdobyła. Minimalny prób wyborczy wynosi 5% dla pojedynczych partii i 8% dla koalicji. Oznacza to, że partie muszą otrzymać co najmniej 5% lub 8% głosów, aby uzyskać miejsca w Sejmie.
Głosujący wybierają listy kandydatów prezentowanych przez poszczególne partie polityczne. Każda lista reprezentuje jeden okręg wyborczy. Polska jest podzielona na 41 okręgów wyborczych.
Wybory do Senatu są przeprowadzane na podstawie systemu większościowego, gdzie kandydat z największą liczbą głosów w danym okręgu wyborczym zdobywa mandat senatorski.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!