Już we wrześniu rozpocznie się w Rzeszowie kolejny nabór chętnych do otrzymania tzw. opaski życia, urządzenia elektronicznego w formie bransoletki, działającego podobnie jak telefon komórkowy.
Opaska mierzy podstawowe parametry życiowe, umożliwia bezpośrednie połączenie z centrum opieki i służbami medycznymi, jest wyposażona w czujnik upadku i lokalizator GPS. Wygląda jak zegarek, ale ratuje życie.

Dla kogo przeznaczona jest opaska życia?



Opaska przeznaczona jest dla osób powyżej 65. roku życia, które ze względu na stan zdrowia mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Mogą być to zarówno seniorzy prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe, jak i mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Jak działa?



Osoba użytkująca opaskę bezpieczeństwa, kiedy poczuje się źle, wciska znajdujący się na opasce przycisk. Po odebraniu zgłoszenia przez ratownika medycznego z centrum teleopieki, ratownik medyczny podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

- Pomoc może polegać na wsparciu emocjonalnym seniora, nawiązaniu kontaktu z osobą z najbliższego otoczenia albo wezwaniu służb medycznych do potrzebującej osoby - mówi Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie.

Opaska wyposażona jest w jeden przycisk, jest łatwa w obsłudze, wodoodporna i działa przez 24 h/dobę przez 7 dni w tygodniu.

Opaski życia są elementem programu "Korpus Wsparcia Seniorów", Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.
To co bardzo ważnie, przyznanie pomocy w ramach programu osłonowego nie jest uzależnione od kryterium dochodowego i nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.

W ubiegłym roku do rzeszowskich seniorów trafiło 119 takich opasek.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.