Przez kolejne cztery dni w godzinach 10.00-15.00 będzie można oglądać artystów przy pracy i śledzić jej postęp. Uroczyste zakończenie pleneru i prezentacja rzeźb odbędzie się w czwartek 20 lipca o godz.14.00. Wówczas też zaplanowano imprezy towarzyszące.
W artystycznym wydarzeniu udział biorą: Paweł Leszega z Krosna, Andrzej Madziar z Gogołowa, Sylwester Sowa z Włodawy, Marian Wójtowicz z Limanowej i Ryszard Wysocki z Kalet. Z przygotowanych przez leśników dukielskich kłód lipowych wkrótce wyłonią się:
- Amelia Załuska z Ogińskich (1805-1858) - kompozytorka, poetka, malarka, współzałożycielka uzdrowiska Iwonicz-Zdrój.
- Karol Załuski (1794-1845) - właściciel dóbr Iwonicz, twórca uzdrowiska, uczestnik powstania listopadowego i jego ostatni naczelnik na Litwie.
- Władysław Bełza (1847-1913) - poeta i publicysta, autor pierwszego przewodnika krajoznawczo - turystycznego "Iwonicz i jego okolice" wydanego w 1885 r. Autor m.in. słynnego wiersza "Kto ty jesteś? Polak mały".
- Wincenty Pol (1807-1872) - poeta, geograf, brał udział w powstaniu listopadowym jako podporucznik. Wielokrotnie przebywał na kuracji w Iwoniczu-Zdroju. Zauroczony źródełkiem Bełkotka, pisał o nim, ukazując jego niezwykłe piękno.
- Władysław Kandefer (1921-2016), iwoniczanin, absolwent zakopiańskiej szkoły Antoniego Kenara i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor ogromnej liczby pamiątkowych medali, plakiet, tablic okolicznościowych, rzeźbiarskich wystrojów wnętrz kaplic i kościołów Jego dziełem jest m.in. pomnik Józefa Dietla i Wojciecha Oczki (obydwa w Iwoniczu-Zdroju).
Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Witold Kocaj, burmistrz Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Marek Marecki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Komisarzem pleneru jest Jan Stachyrak, sponsorami wydarzenia są m.in. firma STIHL i Sanatorium Uzdrowiskowe SANVIT, a jednym z patronów medialnych portal terazKrosno.pl.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!