W rzeszowskim ratuszu podpisany został akt notarialny, na mocy którego została powołana Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Ziemi Podkarpackiej.
- Budownictwo w ramach SIM daje szansę tej części ludzi, która z Rzeszowem chce związać swoją przyszłość a która w obecnych realiach rynkowych nie może skorzystać z dostępnej na rynku oferty mieszkaniowej. W pierwszym etapie w naszym mieście powstanie 400 mieszkań. Będą one budowane przy ul. Wołyńskiej, na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Te tereny przygotowujemy do inwestowania - lada moment rozstrzygniemy przetarg na wybór firmy, która będzie realizować na tym terenie połączenie drogowe. Są także plany budowy w pobliżu tego terenu infrastruktury usługowej, wypoczynkowej - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas poniedziałkowej konferencji, zorganizowanej z okazji utworzenia spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Ziemi Podkarpackiej.

Udziałowcami w spółce są: Krajowy Zasób Nieruchomości i miasta Rzeszów i Nowa Dęba. - To jest już 32 SIM formalnie zawiązany w Polsce. Jest jeszcze osiem przygotowanych, już po akceptacji naszej rady nadzorczej. Do końca roku co trzecia gmina w kraju będzie uczestniczyła w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. SIM Ziemi Podkarpackiej jest bardzo przyszłościowym ze względu na to, że Rzeszów bardzo potrzebuje nowych mieszkań - podkreślał Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, który dodał, że spółki SIM w ubiegłym roku zdobyły już pozwolenia na budowę 3 tys. mieszkań, a w tym roku ta liczba wzrośnie o 10 tys. mieszkań.

W przypadku Rzeszowa nowe mieszkania będą budowane na os. Kotuli, na terenach, które udostępnił KZN. Pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz usługową przeznaczone będą tereny o łącznej powierzchni 7, 36 ha. W pierwszym etapie budowy wykorzystana zostanie ich większa połowa - 4 hektary. Tam powstaną budynki, w których będzie 400 mieszkań.

- Wysokość przyszłych budynków to maksymalnie 7 kondygnacji. Zgodnie z miejscowym planem 30 proc. powierzchni zagospodarowywanego terenu będzie biologicznie czynna, przynajmniej 10 proc. lokali na parterach ma być przeznaczone pod usługi. To pokazuje, że będą to komfortowe mieszkania - dodała Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Wsparcie w budowie mieszkań SIM to nie tylko grunty z KZN ( w przypadku Rzeszowa tereny przy ul. Wołyńskiej) ale także 3 mln zł wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dla każdej gminy na objęcie udziałów w nowo tworzonej spółce SIM.

To także możliwe wsparcie każdej inwestycji mieszkaniowej SIM o wartości 10 proc. całości kosztów oraz do 35 proc. bezzwrotnego grantu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), kredyt z BGK a także wpłaty od przyszłych mieszkańców


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.