Pszczoły żyjące w pasiece miejskiej na terenie Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK przy kolejnym miodobraniu dały ponad 100 litrów miodu.
Szóste już miodobranie na rzeszowskiej pasiece odbyło się początkiem czerwca. - Zebrałem 142 kilogramy miodu - to ponad 100 litrów złotego skarbu - mówi Dariusz Łoza, pszczelarz, który opiekuje się pasieką na terenie Zakładu Uzdatniania Wody na osiedlu Zwięczyca w Rzeszowie.

Miód zbierał od 10 pszczelich rodzin. Pasieka MPWiK liczy 12 uli. - Niestety jedna z dwunastu rodzin nie przetrwała zimy. To się zdarza. Kolejna była dość słaba po zimie więc od niej miodu nie pobierałem - tłumaczy Dariusz Łoza. I od razu dodaje, że ul, w którym żyła rodzina, która nie przetrwała zimy już znowu jest pełen życia.

- Zebrałem odkłady młodych pszczół od innych rodzin i zasiedliłem ten ul. Pracują doskonale, ale trzeba jeszcze poczekać na efekty tej aktywności - tłumaczy pszczelarz.

Miód zebrany na początku czerwca to produkt wielokwiatowy. Teraz pszczoły pracują przede wszystkim na pożytkach akacjowych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stworzyło miejską pasiekę na terenie Zakładu Uzdatniania Wody. Oficjalnie została otwarta 23 maja 2020 roku. Na blisko 25-hektarowym terenie zakładu pszczoły mają doskonałe warunki. Pasieka otoczona jest łąkami, na których zasiano rośliny miododajne. To nie jedyna proekologiczna inicjatywa rzeszowskiego MPWiK.

Wybudowano dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 4,5 hektara. W MPWiK na terenie ujęcia wody dla Rzeszowa jest ekologiczna ścieżka edukacyjna. Tam zapraszani są uczniowie i studenci. Pasieka znacznie wzbogaciła ofertę edukacyjną ścieżki. Każdy, kto odwiedzi ścieżkę, dowie się także, jak ważne są dla nas pszczoły, jak o nie dbać i że trzeba je szanować, a nie się ich bać.

W ramach proekologicznych poczynań MPWiK podjął także próbę odbudowania populacji jerzyków w mieście. Latem 2019 r. miasto nawiedziła inwazja komarów. Stosowano opryski, które zabijają wszystkie owady, także zapylacze, w tym pszczoły. Tymczasem jerzyki to ptaki, z których każdy jest w stanie zjeść dziennie do 20 tys. komarów. Są naturalną ochroną miasta przed tymi owadami. Pierwsze budki dla tych ptaków zawisły na ścianach budynków przedsiębiorstwa przy ulicy Naruszewicza w Rzeszowie w 2020 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.