Wraz ze szkołami partnerskimi z Hiszpanii, Turcji, Rumunii i Portugalii uczniowie zagłębili temat zanieczyszczenia plastikiem Morza Śródziemnego.

Udając się tam, mieli świadomość, że Grecy są bardzo gościnni, ale sposób, w jaki ich ugoszczono przerósł najśmielsze oczekiwania. Byli świadkami niezwykłego widowiska podczas ceremonii powitalnej. Już wtedy uświadamiano im, że plastik jest ogromnym problemem współczesnego świata. Do rytmu greckiej muzyki, próbowali opanować podstawowe kroki "zorby"- tradycyjnego greckiego tańca i przełamać pierwsze lody w relacjach z nowymi znajomymi.
Przez cały tydzień zgłębiali temat zanieczyszczeń plastikiem, poznawali różne problemy z tego wynikające szukając sposobów, jak go ograniczyć i rozwiązań, jak pomóc zwierzętom i ludziom - także nam samym. Sprzątali plaże, a następnie w Greckim Centrum Badań Morskich, pod okiem specjalistów analizowali "śmieci", w tym także "mikroplastik", który okazał się być prawdziwym niebezpieczeństwem.
Mnóstwo zajęć, praca, warsztaty… Ale gospodarze zadbali również o to, by goście czuli się, jak na wakacjach. Był rejs łodzią na wyspę Spinalonga, kąpiel w morzu, relaks na plaży, a także wizyta w cudownym Agios Nikolaos, wspólne spacery, kolacje, gry i zabawy. Te chwile sprawiły, że od pierwszych dni poczuli się silną grupą, kompanami do żartów, wygłupów, ale również do wykonywania powierzonych poważnych zadań.

Dzięki tej wizycie stali się bogatsi o nowe doświadczenia kulturowe: wyśmienita kuchnia śródziemnomorska, tańce, formy spędzania wolnego czasu, grecka gościnność i serdeczność. Stali się również bardziej świadomi zagrożenia spowodowanego plastikiem w naszym życiu.
- Przyjaźnie tam zawiązane będziemy pielęgnować przez długie lata, a wspomnienia pozostaną w naszych sercach na zawsze. Przed nami przygotowania do kolejnej wizyty, która już w marcu. Tym razem odwiedzimy dalekie Wyspy Kanaryjskie. Nie możemy się już doczekać - Erasmusowi podróżnicy.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!