Wojewoda Teresa Kubas-Hul poinformowała, że w związku z dynamicznie pogarszającą się sytuacją meteorologiczną spowodowaną przez niż genueński, który przynosi intensywne opady deszczu, grad oraz silne porywy wiatru, wszystkie służby i inspekcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców regionu działają w trybie podwyższonej gotowości.
Wojewoda Teresa Kubas-Hul poinformował we wtorek po południu, że Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, Wojsko Polskie, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojewódzkie oraz Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego, a także prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie gmin pozostają w pełnej gotowości do natychmiastowego reagowania i niesienia pomocy.

- Proszę Państwa o rozwagę oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń służb ratunkowych i komunikatów przesyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wiadomościach SMS. Proszę również o monitorowanie komunikatów pogodowych i unikanie przebywania na otwartym terenie w czasie burz - poinformowała wojewoda podkarpacki.

Poinformowała również o podjęciu, w związku z zaistniałą sytuacją, następujących decyzji:
- zleciłam przegląd magazynów i uzupełnienie zaopatrzenia w przedmioty niezbędne do usuwania skutków burz, takie jak plandeki, narzędzia czy gwoździe;
- poleciłam kontrolę miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym mieszkańcom regionu oraz wypoczywającym tutaj turystom;
- zleciłam wzmocnienie obsady powiatowych centrów zarządzania kryzysowego oraz przejście w stan podwyższonej gotowości.
- nakazałam wzmocnienie kontaktu z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, które dysponuje najaktualniejszymi danymi o zagrożeniach;
- delegowałam pracowników Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego do udzielania wsparcia osobom poszkodowanym w zakresie wnioskowania o doraźną pomoc finansową.
- zabezpieczyłam w budżecie wojewody dodatkowe środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z usuwaniem skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych.

- Przypominam, że tylko dobra współpraca między służbami a mieszkańcami gwarantuje bezpieczeństwo nas wszystkich. Zapewniam jednocześnie, że sytuacja meteorologiczna w województwie jest monitorowana całodobowo. Proszę wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności, wzajemną pomoc i gotowość do szybkiego reagowania. W przypadku zagrożenia nie wahajcie się kontaktować z odpowiednimi służbami - zaapelowała Teresa Kubas-Hul.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa:
- zamknij okna drzwi i zabezpiecz inne elementy budynku, które mogą ulec zniszczeniu,
- usuń z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zagrażać przechodzącym,
- uprzątnij z obejścia przedmioty, które mogą spowodować straty i szkody,
- sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy i uzupełnij w niej niezbędne środki pierwszej pomocy,
- przygotuj rzeczy, które mogą być przydatne podczas ewakuacji: dokumenty, żywność, rzeczy wartościowe,
- nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, słupów trakcji elektrycznej.
- śledź komunikaty służb,
- w domu schowaj się w najniższych partiach budynku z dala od okien i drzwi,
- nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, drzewami, planszami reklamowymi,
- jadąc samochodem, zatrzymaj go w możliwie bezpiecznym miejscu,
- po ustaniu wiatru i opadów udziel pomocy poszkodowanym podczas wichury,
- unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych,
- nie usuwaj drzew, które upadły na trakcję elektryczną,
- wezwij pomoc specjalistyczną jeżeli uważasz, że uszkodzenia zagrażają tobie lub innym mieszkańcom.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.