1 lipca 2025 roku to dzień wyczekiwany przez tysiące polskich emerytów i rencistów. Tego dnia ruszyły wypłaty nowego świadczenia - renty wdowiej. Jakie warunki należy spełnić, by ją otrzymać?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że renta wdowia to realne wsparcie dla budżetów domowych milionów seniorek i seniorów, którzy po utracie małżonka, nierzadko po kilkudziesięciu wspólnych latach, muszą mierzyć się z nową, trudniejszą rzeczywistością. Rzeczywistością, w której obok bólu emocjonalnego, pojawiają się dodatkowo obawy o bezpieczeństwo finansowe.

Posłanka Joanna Frydrych, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreśla, że renta wdowia to wsparcie dla osób, które po stracie męża lub żony nie są w stanie utrzymać gospodarstwa domowego na dotychczasowym poziomie.

- To wsparcie państwa w ponoszeniu m.in. stałych kosztów utrzymania, przyczyniając się tym samym do ograniczenia poziomu wykluczenia osób starszych, zwłaszcza kobiet, które ze względu na krótszy okres odprowadzania składek w wyniku opieki nad dziećmi i innymi osobami najbliższymi oraz ze względu na lukę płacową uzyskują niższą wysokość emerytury - mówi Joanna Frydrych.
Posłanka przypomina również, że od 2017 roku Platforma Obywatelska, w ramach projektu Polska Seniora prowadziła konsultacje programowe skierowane do owdowiałych seniorów.

- W ramach Polski Seniora przemierzyliśmy tysiące kilometrów, odbyliśmy setki spotkań, rozmawialiśmy z seniorami, słuchaliśmy ich problemów, wsłuchiwaliśmy się w ich spostrzeżenia i rady. Wielokrotnie też słyszeliśmy ze strony seniorów potrzebę wprowadzenia wsparcia wdów i wdowców w systemie zabezpieczenia społecznego. Warto przypomnieć, że to rząd Platformy Obywatelskiej, jako pierwszy w historii Polski kompleksowo pochylił się nad kwestią godnego życia seniorów - dodaje posłanka Joanna Frydrych.

Z szacunków ZUS wynika, że przeciętnie seniorzy zyskają na rencie wdowiej ok. 350 zł miesięcznie.
1 lipca 2025 roku rozpoczęły się wypłaty renty wdowiej. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwszego dnia pieniądze otrzyma 86 tys. wdów i wdowców.

Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?


Prawo do renty wdowiej ZUS (lub inny organ rentowy) przyzna od miesiąca, w którym złożony został wniosek - ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 roku prawo do świadczenia łącznie z rentą rodzinną będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku. Dlatego nie warto zwlekać.
Wniosek można złożyć przez PUE ZUS, na piśmie za pośrednictwem poczty lub w placówce ZUS (a także ustnie do protokołu w placówce ZUS).
Potrzebujący pomocy mogą skorzystać z pomocy pracowników placówek. Organizowane są także tzw. mobilne punkty wsparcia (np. w urzędach/OPS w miejscowościach, w których nie ma placówek ZUS).
Osoby ubezpieczone np. w KRUS, Wojskowym Biurze Emerytalnym itd., muszą skierować się do odpowiednich instytucji emerytalnych, gdzie będą mogły zawnioskować o rentę wdowią.

Ile wyniesie renta wdowia?


Dzięki nowym rozwiązaniom wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury.
Regulacje zakładają wypłatę części drugiego świadczenia:
- w wysokości 15 proc. w okresie od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.
- w wysokości 25 proc. od 1 stycznia 2027 r.
Maksymalna wysokość pobieranych świadczeń to trzykrotność minimalnej emerytury.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać rentę wdowią?


Warunki uzyskania renty wdowiej:
- osiągnięcie wieku emerytalnego,
- wspólność małżeńska do dnia śmierci,
- nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
- niepozostawanie w związku małżeńskim.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.