23 maja 2025 roku zapisze się jako jedna z ważniejszych dat w historii "Naftówki". Dzisiaj przy Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie otwarto Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w dziedzinie geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe. Głównym celem tego projektu jest wsparcie rozwoju i promocja nowoczesnego kształcenia zawodowego w tych branżach poprzez zapewnienie przestrzeni dla skutecznej współpracy krośnieńskiej "Naftówki" z sektorami biznesu, uczelniami, ośrodkami badawczo-rozwojowymi i pracodawcami.
- Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w Krośnie to projekt, który uzupełnia pomost pomiędzy szkołą, a partnerami branżowymi. Jest on adresowany nie tylko do uczniów i nauczycieli "Naftówki", ale również do osób dorosłych, które już pracują w branży naftowo-gazowniczej oraz wszystkich, którzy chcą zmienić, czy uzupełnić swoje kwalifikacje powiedziała Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie.

Z oferty będą mogły skorzystać osoby w wieku od 14 do 24 lat (uczniowie, studenci), chcące zdobyć nowe kwalifikacje, osoby dorosłe od 25 do 64 roku życia chcące podnieść swoje kwalifikacje lub przekwalifikować się zawodowo, bądź też nauczyciele kształcenia zawodowego, chcący podnieść swoje kwalifikacje.
Dyrektor dodała również, iż ze względu na branżę, dla której "Naftówka" kształci, trzeba było zadbać, by BCU było miejscem bardzo nowoczesnym, ze sprzętem na najwyższym poziomie dostępnym w Polsce, pozwalającym na wdrażanie różnego rodzaju innowacji programowych.
- Stąd też sięgamy nie tylko po tradycyjne pomoce naukowe, ale także pomoce w tak zwanej rozszerzonej rzeczywistości. Są one bardzo ciekawą alternatywą dla kształcenia uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze osiemnastego roku życia - dodała dyrektorka "Naftówki".

Partnerem branżowym BCU przy "Naftówce" w Krośnie jest Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, a partnerami dodatkowymi Orlen S.A. i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Prezydent Krosna Piotr Przytocki zaznaczył, że krośnieńska "Naftówka" jest jedyną w Polsce szkołą ponadpodstawową przygotowującą specjalistów dla branży naftowo-gazowniczej i oczywistym było staranie się, by szkoła mogła kształcić specjalistów w specjalizacjach niezbędnych dla branży, którzy już pracują, aby mogli podnosić swoje kwalifikacje.
- Jest to również droga dla kariery dla uczniów tej szkoły, by zdobywali niezbędne wykształcenie, umiejętności, certyfikaty, czyli wszystko to, co pozwala pracować w nowoczesnym przemyśle i branży naftowo-gazowniczej - powiedział prezydent Piotr Przytocki.

Uczestnicząca w uroczystym otwarciu BCU w Krośnie Izabela Ziętka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej podkreśliła, że branżowe centra umiejętności są niezwykle ważne w systemie kształcenia i szkolenia technicznego.
- BCU w Krośnie jest jednym z pierwszych centr w Polsce, które powstaje ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Jako Ministerstwo Edukacji Narodowej bardzo walczyliśmy o ten projekt, gdyż jest bardzo ważny i bardzo potrzebny. Jest to kolejny element systemu. Oprócz szkół branżowych i techników, branżowe centra umiejętności mają wpływać na rozwój umiejętności zawodowych, nie tylko młodzieży, ale i osób dorosłych - stwierdziła Izabela Ziętka.
Bazę dydaktyczną BCU stanowi sala wiertniczo-eksploatacyjna z symulatorem wiertnicy VR; sala konferencyjno-wykładowa; laboratorium geologiczne z tomografem elektrooporowym ERT, mikroskopem polaryzacyjnym oraz sprzętem do pomiarów własności fizykochemicznych płynów wiertniczych; hala warsztatowa wyposażona w sprzęt najnowszych technologii, w tym symulatory spawania w rozszerzonej rzeczywistości, różnego rodzaju spawarki, frezarka CNC i tokarka, maszyna wytrzymałościowa 600 kN.

W uroczystym otwarciu BCU w Krośnie wzięli również udział między innymi posłanka Joanna Frydrych; poseł Piotr Babinetz; podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik; radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bronisław Baran; przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit wraz z wiceprzewodniczącą Małgorzatą Szeligą; zastępca prezydenta Krosna Grzegorz Rachwał; Rafał Wiśniowski - prezes Zarządu Głównego SITPNiG, partner główny projektu, prorektor AGH w Krakowie; Zbigniew Barabasz, rektor PANS w Krośnie, przedstawiciele firm na co dzień współpracujący z "Naftówką".
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!