Szczątki dwóch anonimowych żołnierzy odnalezione w Bóbrce spoczęły na cmentarzu wojennym w Dukli po blisko 80 latach od śmierci.
W poniedziałek 5 maja na cmentarzu wojennym w Dukli odbyła się uroczystość pochówku dwóch anonimowych żołnierzy I Czechosłowackiego Korpusu Armijnego, walczącego u boku Armii Czerwonej podczas operacji karpacko-dukielskiej jesienią 1944 roku. Formacją dowodzili początkowo gen. J. Kratochvíl, a następnie gen. L. Svoboda. Celem operacji było zdobycie przełęczy karpackich oraz wsparcie słowackiego powstania.
W uroczystości uczestniczyli m.in. zastępca burmistrza Dukli Bohdan Gocz, reprezentujący władze samorządowe gminy Dukla, dyrektor Muzeum w Bóbrce Barbara Olejarz, a także delegacja ze Słowacji, w której skład weszli Jan Cholodniak, Josef Rodak, ksiądz oraz przedstawiciele słowackiego związku kombatantów. Po odprawieniu modlitwy szczątki dwóch żołnierzy, złożone w trumienkach, zostały pochowane na cmentarzu wojennym.
- Po 80 latach zostali godnie pochowani - powiedział zastępca burmistrza, dziękując wszystkim za udział w ceremonii.
Ekshumacja szczątków miała miejsce w grudniu 2024 roku na terenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Prace zostały przeprowadzone w związku z planowaną rozbudową parkingu. Na podstawie przekazów ustnych przypuszczano, że pochówek dotyczy żołnierza I Czechosłowackiego Korpusu Armijnego. Podczas badań archeologicznych odkryto płytką jamę grobową zawierającą dwa szkielety. Znalezione przy nich manierki, saperki oraz inne elementy wyposażenia wojskowego potwierdzają ich przynależność i czas śmierci.
Analiza antropologiczna, przeprowadzona przez specjalistę z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykazała, że szczątki należą do dwóch młodych mężczyzn, których wiek nie przekraczał 24 lat. Wstępne ustalenia historyczne sugerują, że mogli oni paść ofiarą egzekucji po załamaniu się frontu w wyniku niemieckiej kontrofensywy w 1944 roku. Odkryte elementy wyposażenia wojskowego zostały przekazane do konserwacji, po której trafią do Muzeum Historycznego w Dukli.
Zobacz galerię
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!