Pięć podkarpackich samorządów pracuje nad efektywnymi systemami zarządzania energią. Wśród nich jest miasto Krosno.
Rzeszów, Dębica, Mielec, Krosno i Zagórz pod okiem specjalistów oraz ze wsparciem unijnych i krajowych funduszy, analizują, liczą, badają i sprawdzają, co należy poprawić i jakie rozwiązania przyjąć, aby zużywać mniej energii oraz płacić niższe rachunki za prąd i ciepło. Wszystko dzięki unijnemu projektowi LIFE: "Podkarpackie - żyj i oddychaj". Uczestniczy w nim w sumie ok. 60 podkarpackich samorządów, spośród których pięć zostało wybranych do "energetycznego pilotażu".

- Chcieliśmy, aby powstały różne modele zarządzania energią, dlatego do pilotażu zostały wyznaczone gminy, które mają odmienną specyfikę, dzięki czemu wypracują różnorodne rozwiązania dotyczące gminnej energetyki. W efekcie na zakończenie projektu ma powstać pięć indywidualnych koncepcji zarządzania energią, które będą mogły zostać wdrożone w innych podkarpackich samorządach - mówi Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

- Pilotażowe gminy są na początkowym etapie projektu i skupiają się głównie na zarządzaniu energią w swoich jednostkach, aby obniżyć koszty, ale chcemy, by wypracowały również rozwiązania, które dostarczą tańszej energii mieszkańcom Podkarpacia - zaznacza Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.

W każdej pilotażowej gminie został powołany zespół ds. zarządzania energią, który ma w ramach projektu dodatkowy budżet na ekspertyzy i analizy np. audyty energetyczne. Zespołom pomagają specjaliści ze Stowarzyszenia im. prof. K. Żmijewskiego oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

- Gminy pilotażowe, którymi się opiekujemy, różnią się pod wieloma względami. Przyjęły też nieco inne priorytety w zarządzaniu energią i w działaniach. Mamy więc różne "pozycje wyjściowe" i w oparciu o nie rozwijamy modele zarządzania - mówi Rafał Czaja, prezes Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego, które "opiekuje" się gminami.

Krosno, przystępując do projektu LIFE Podkarpackie, zyskało kolejne wsparcie finansowe oraz merytoryczne dla działań w zakresie zarządzania energią.

- Od 2021 roku działa Krośnieński Klaster Energii, który właśnie otrzymał wsparcie z KPO. Sięgamy po różne fundusze i uczestniczymy w różnych projektach, bo efektywność i niezależność energetyczna to dziś temat niezwykle ważny dla samorządów - mówi Kamil Wróblewski, doradca LIFE ds. zarządzania energią w Krośnie.

W ramach unijnego projektu LIFE, miasto mogło zatrudnić dwóch pracowników - doradców: ds. powietrza oraz zarządzania energią.

- Te dodatkowe stanowiska pracy pozwoliły nam na pełną skalę zająć się sprawami związanymi z zarządzaniem energią oraz optymalizacją kosztów w tym zakresie. Projekt LIFE doskonale wpisał się w priorytety miasta, cieszymy się, że przystąpiliśmy do niego. Staramy się jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie daje - dodaje Kamil Wróblewski.

W ramach projektu LIFE w Krośnie trwa analiza stanu miejskich budynków i przyjętych w nich rozwiązań technicznych. Na jej podstawie wytypowane zostaną pierwsze budynki, w których będą wykonane audyty energetyczne.

- Mając już taki dokument będziemy mogli zaplanować termomodernizację oraz instalację OZE, na przykład fotowoltaikę z magazynami energii - zaznacza Kamil Wróblewski.

Krośnieński doradca LIFE ds. zarządzania energią reprezentuje również urząd w grupie zakupowej, gdzie nadzoruje i koordynuje kwestie związane z zakupem energii elektrycznej i gazu dla miasta. Prowadzi doradztwo dla wszystkich jednostek krośnieńskiego samorządu w zakresie optymalizowania kosztów zużycia mediów oraz zawierania umów w tym zakresie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.