- Wysłano ponad 50 listów do osób, które uważaliśmy, że mogą i zechcą działać na rzecz tak szlachetnej sprawy. Pomysł okazał się trafiony. Zgłosiły się osoby, które taką chęć wyraziły i służąc swoją wiedzą, jak i pomocą materialną doprowadziły do utworzenia Stowarzyszenia "Nasz Rymanów" - wspomina Czesław Szajna, inicjator i prezes stowarzyszenia od samego początku.
Jak dodaje, początki były trudne. Trzeba było uporać się ze sprawami urzędowymi, którymi głównie zajmował się i doprowadził do końca Paweł Nadziakiewicz, a w sprawach materialnych z pomocą przyszedł Marian Skolarczyk.
Pierwszy Zarząd tworzyli: Czesław Szajna (prezes), Jolanta Feszczuk (sekretarz), Marian Skolarczyk (skarbnik) oraz członkowie Zarządu: Lidia Sołtysik, Wacław Łabuda, Andrzej Biel. Komisję Rewizyjną reprezentował Dariusz Królicki.

W ramach stowarzyszenia działają też sekcje: kultury i tradycji, której przewodniczy Barbara Haduch; sportowa z Dariuszem Królickim na czele; szachowa z Piotrem Fałatowiczem.
Już w 2000 roku postanowiono wydawać miesięcznik pod tym samym tytułem - "Nasz Rymanów". Do tej pory wydano już 290 numerów tego miesięcznika.
- Jego wydawanie jest główną działalnością stowarzyszenia, gdyż uważamy, że jest to kronika pisana na bieżąco o wydarzeniach w Rymanowie, jak i całej gminie - mówi prezes Czesław Szajna.
Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia, a także wsparciu wsparciu innych osób oraz instytucji w ciągu 25 lat udało się wiele dokonać na rzecz lokalnej społeczności. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich.
- Od samego początku czynnie uczestniczymy w corocznych obchodach Dnia Rymanowa, przez wiele lat organizowaliśmy turnieje drużyn podwórkowych w piłce nożnej dla chłopców z całej gminy. Wydaliśmy też pocztówki z widokami Rymanowa i okolic, w rymanowskim kościele ufundowaliśmy tablicę poświęconą pamięci ks. Mieczysławowi Materniakowi, jesteśmy fundatorami pełnej aparatury nagłaśniającej zamontowanej na wieży kościelnej- mów Czesław Szajna.
W budynku "Sokoła" funkcjonuje rymanowska izba historyczna, a jej opiekunką jest Grażyna Skolarczyk. Przy ul. Jasnej, członkinie sekcji kultury i tradycji przy pomocy firm i władz gminy Rymanów ogólne śmietnisko zamieniły na ogród edukacyjno-zielarski poświęcony hrabinie Annie Potockiej.
Od wielu lat 1 listopada członkowie stowarzyszenia kwestowali na odnowienie zniszczonych, ale cennych artystycznie pomników na rymanowskim cmentarzu. dzięki temu udało się odnowić już ponad 30 takich pomników.

Jak podkreśla Czesław Szajna, jednym z ważniejszych dokonań było włączenie się do ogólnopolskiej akcji "Katyń - Ocalić od Zapomnienia". Każdemu tam zamordowanemu z Rymanowa i okolic poświęcono tablicę z imieniem i nazwiskiem umieszczoną na głazie oraz zasadzono dęby. na tzw. "placu katyńskim" umieszczono także tablicę poświęconą tragedii smoleńskiej.
Stowarzyszenie "Nasz Rymanów" kultywuje też pamięć o hrabinie Annie Potockiej z Działyńskich za jej wkład i pracę za rzecz ówczesnej ludności Rymanowa i okolic. Na jej byłym dworku, a obecnie siedzibie Nadleśnictwa Rymanów odsłonięta została pamiątkowa tablica, a na ścianie bloku naprzeciw wejścia do kościoła powstał mural poświęcony Annie Potockiej. Hrabina Anna Potocka jest również patronką stowarzyszenia.
Za swoją działalność na rzecz Małej Ojczyzny Stowarzyszenie "Nasz Rymanów" w 2023 roku zostało uhonorowane przez burmistrza Wojciecha Farbańca "Medalem Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów".
Obecnie Stowarzyszenie "Nasz Rymanów" zrzesza około 100 członków a zarząd działa w siedmioosobowym składzie: Czesław Szajna (prezes), Kazimierz Filar (sekretarz), Ignacy Puchta (skarbnik) oraz Barbara Haduch, Piotr Fałatowicz, Krzysztof Buczek, Dariusz Królicki. Komisję rewizyjną tworzą: Lesław Niemczyk (przewodniczący) oraz Krzysztof Kijowski i Marian Skolarczyk.
- Nasze Stowarzyszenie ma już 25 lat i będziemy się starać, by trwało jak najdłużej, choć na samym początku nie wszyscy podchodzili jednak z entuzjazmem do tego pomysłu, a pesymiści nie dawali więcej jak rok czy dwa lata istnienia. Stało się jednak inaczej. "Nasz Rymanów" działa już ćwierć wieku - podsumowuje prezes Czesław Szajna.
25 lat działalności Stowarzyszenia "Nasz Rymanów" zostało spisane w specjalnej kronice, która powstała na podstawie corocznych sprawozdań. Na razie jest w formie elektronicznej, ale ma ona zostać wydana w formie "papierowej".

W sobotnie popołudnie (26 kwietnia) w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie odbyły się obchody jubileuszowe Stowarzyszenia "Nasz Rymanów".
Życzenia na ręce prezesa Czesława Szajny złożyli: poseł Piotr Babinetz, starosta krośnieński Jan Pelczar, zastępca burmistrza gminy Rymanów dr Beata Suwała-Szczechowska, przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Józef Kijowski, proboszcz parafii w Rymanowie ks. Grzegorz Polasz, były burmistrz gminy Rymanów Jan Rajchel, prezes Uzdrowiska Rymanów S.A. dr inż. Małgorzata Szeliga, dyrektor Banku Spółdzielczego w Rymanowie Renata Machowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie Joanna Ziemiańska-Kielar.
List okolicznościowy od prof. dra. hab. Józefa Wołczańskiego odczytał dr Krzysztof Buczek.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!