Tradycyjnie już w konkursie wzięli udział uczniowie krośnieńskiej "Naftówki", którzy przygotowywali się do niego pod okiem Doroty Rohan, wicedyrektora "Naftówki" i nauczyciela przedmiotów geologiczno-wiertniczych oraz Wioletty Rajs-Rabskiej, nauczyciela przedmiotów geologiczno-wiertniczych.
Dorota Rohan poinformowała, że konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym, szkolnym, uczniowie rozwiązywali test, który obejmował tematykę konkursu na podstawie literatury przygotowanej przez organizatora.

- W ramach drugiego etapu, już centralnego, uczniowie mieli za zadanie opracować projekt tablicy informacyjnej z opisem przedstawiającym wybrane zagrożenia geologiczne występujące w okolicy lub w innym wybranym regionie - powiedziała Dorota Rohan.
Uczniowie z Krosna przygotowali trzy tablice: Gdzie to "Zwiezło"; Pustelnia na Wzgórzu "Zaśpit" oraz Gród w dolinie Wisłoka.
Do finałowych zmagań w Krakowie zakwalifikowało się 120 uczniów z 23 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W gronie tym było dziewięciu uczniów z Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie: Dominika Jaracz (technik geolog), Piotr Drygaś (technik górnictwa otworowego), Gabriela Turek (technik geolog), Kacper Dołęgowski (technik wiertnik), Karol Konrad (technik wiertnik), Jan Domaradzki (technik spawalnictwa), Dominik Tutak (technik górnictwa otworowego), Zuzanna Prajzner (technik geolog), Gabrielle Pustułka (technik geolog).
- W finale uczniowie zmierzyli się z testem wiedzy o geozagrożeniach w Polsce oraz przedstawili prezentację wcześniej wykonanych tablic informacyjnych na temat geozagrożeń - dodała Wioletta Rajs-Rabska.
W skład tegorocznego jury wchodzili: dr inż. Piotr Olchowy - przewodniczący - WGGiOŚ AGH w Krakowie, mgr inż. Józefa Pszczoła - wiceprzewodnicząca - ZSZ PGNiG w Krakowie, dr inż. Klaudia Sekuła - WGGiOŚ AGH w Krakowie.

Spośród dziewięciu finalistów z "Naftówki", laureatami zostali Dominika Jaracz i Piotr Drygaś. W nagrodę otrzymali między innymi dyplomy uprawniające do rekrutacji na wybrane uczelnie z pominięciem procesu rekrutacji.
W uroczystej gali rozdania nagród wzięli udział między innymi prof. Rafał Dańko, prorektor AGH ds. Studenckich oraz prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju.
Poza zmaganiami konkursowymi, uczniowie i opiekunowie mogli wziąć udział w warsztatach laboratoryjnych oraz wycieczce terenowej.
36. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej zorganizowany został przez Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wspólnie z Zespołem Szkół Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. Walerego Goetla w Krakowie. Jednym z partnerów wydarzenia było Uzdrowisko Rymanów S.A.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!