Wczoraj, na terenie przejścia granicznego w Korczowej odbyły się ćwiczenia taktyczno-specjalne Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) pod nazwą "Wspólny Patrol-25". Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur i skuteczności reagowania na próbę nielegalnego wywozu z terytorium RP materiału promieniotwórczego.
Policjanci pełnią kluczową rolę w systemie reagowania kryzysowego w Polsce. Działania funkcjonariuszy koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli, ochronie porządku publicznego oraz współpracy z innymi służbami ratowniczymi i administracją publiczną.
Wczorajsze ćwiczenia taktyczno-specjalne Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) pod nazwą "Wspólny Patrol-25", które zostały przeprowadzone na terenie przejścia granicznego w Korczowej, miały na celu nie tylko przetestowanie zdolności do działania służb ratunkowych, ale także współpracy między różnymi jednostkami odpowiedzialnymi za ochronę ludności.
Scenariusz epizodu zakładał próbę nielegalnego wywozu z terytorium RP materiału promieniotwórczego przez osobę cywilną, wykorzystującą do tego celu samochód osobowy. Podczas rutynowej kontroli granicznej funkcjonariusze Straży Granicznej, przy wykorzystaniu urządzeń do detekcji promieniowania, wykryli obecność niebezpiecznego ładunku-kamiennego radu.
Po potwierdzeniu zagrożenia uruchomiono procedury alarmowe zgodnie z Krajowym Systemem Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA). Na miejsce zostają skierowane odpowiednie służby: Straż Pożarna, Straż Graniczna, Ratownictwo Medyczne oraz policjanci ze Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie i zespoły interwencyjne Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Policjanci we współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej zabezpieczali strefę zagrożenia przed dostępem osób postronnych oraz realizowali działania porządkowo-ochronne na terenie przylegającym do niej.
Przeprowadzone działania miały na celu zabezpieczenie materiału, izolację zagrożonego obszaru, identyfikację sprawcy oraz minimalizację skutków skażenia.
Ćwiczenia potwierdziły wysoki poziom przygotowania służb do reagowania na incydenty radiacyjne. Procedury komunikacji, współdziałania i wymiany informacji pomiędzy podmiotami KSWSiA zadziałały prawidłowo. Wykrycie materiału nastąpiło szybko, a działania służb pozwoliły na skuteczne zneutralizowanie zagrożenia.
Zobacz galerię
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!