W Jaśle odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.
10 kwietnia br. w Jaśle odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Po porannej modlitwie przy grobie śp. Senatora RP Stanisława Zająca, pod pomnikiem "Golgoty Wschodu" odbyła się oficjalna część uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, instytucji i służb z terenu powiatu jasielskiego oraz młodzieży szkolnej.

85 lat temu o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie, artyści - słowem wszyscy, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. 70 lat później ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi. 10 kwietnia 2010 roku nad lotniskiem w Smoleńsku zginęła polska delegacja na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Marią Kaczyńską. Wśród ofiar był również syn jasielskiej ziemi - Senator RP Stanisław Zając.

obchody w Jaśle

Gości zebranych przy pomniku "Golgoty Wschodu" powitał Adam Pawluś Starosta Jasielski. W swoim przemówieniu nawiązał do tragicznych wydarzeń sprzed 85 lat, podkreślając, że pamięć o nich stanowi nie tylko ważną część narodowej historii i tożsamości naszej Ojczyzny, ale również przestrogę przed okrucieństwem i bezprawiem.

- Prawda o Katyniu stanowi fundament wolnej Polski. Dziś Katyń to nie tylko miejsce straszliwej zbrodni, ale również symbol pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy, nawet, gdy jej poszukiwanie było przez lata celowo powstrzymywane na skutek rozkazów Moskwy - mówił Starosta.

Wspomniał również postać śp. Senatora RP Stanisława Zająca, który zginął, chcąc oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Przypomniał fakt, że tragedia sprzed 15 lat, w której życie stracili głowa państwa, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych i duża część elity politycznej, na zawsze zmieniła oblicze Polski i polskiej polityki.

Po Apelu Pamięci, Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś odczytał nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154M nad Smoleńskiem. Modlitwę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odmówił o. Artur Zajchowski. Następnie parlamentarzyści, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, instytucji publicznych, szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu jasielskiego i organizacji pozarządowych, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Wartę honorową przy pomniku wystawili uczniowie klas mundurowych z Jednostki Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach.

- Gromadzimy się, by uczcić pamięć ofiar dwóch dramatów, które na zawsze odcisnęły swoje piętno na losach naszej Ojczyzny (…) Katyń i Smoleńsk to dwie rany, które głęboko poraniły serca Polski. To tragiczne wydarzenia, które powinny być dla nas przestrogą, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że musimy ją nieustannie pielęgnować, bronić i opierać na prawdzie - mówił Wiesław Buż - I Wicewojewoda Podkarpacki.

obchody w Jaśle

Głos zabrał również, obecny na uroczystości, Karol Ożóg - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, który zaapelował do zebranych o kultywowanie pamięci o osobach, oddających życie za naszą Ojczyznę. Zaznaczył że obowiązkiem naszym i kolejnych pokoleń, jest podtrzymywanie prawdy o historii Polski - historii niejednokrotnie tragicznej, tak, by nie uległa zapomnieniu.

Na zakończenie głos zabrała Alicja Zając - Senator RP. Przypomniała ona postać oraz całokształt działań śp. Senatora RP Stanisława Zająca. Zwróciła uwagę, że głównym celem organizowanych uroczystości patriotycznych jest, by młodzi ludzie nie zapomnieli o Katyniu, nie zapomnieli o tej tragicznej historii Polski.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy towarzyszą nam przez te 15 lat, spotykając się na uroczyści 10 kwietnia w Jaśle. Jasło, które było miejscem wybranym do życia przez mojego męża, który był tutaj sędzią, adwokatem, politykiem i człowiekiem oddanym innym - tak go zapamiętali wszyscy i tak go wspominają. Pomimo upływu 15 lat od tamtych wydarzeń wiele osób zastanawia się dlaczego tak się stało. Do dziś nie umiemy na to pytanie odpowiedzieć. - powiedziała Senator.

Zwieńczeniem uroczystości była Msza Święta w intencji śp. Stanisława Zająca i ofiar Katastrofy Smoleńskiej odprawiona w Kolegiackiej Parafii FARA w Jaśle.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.