Edukacja, zrozumienie i potrzeba wsparcia - te tematy dominowały podczas Dni Świadomości Autyzmu zorganizowanych w Dukli.
Odsłona Dni Świadomości Autyzmu w Dukli, zorganizowana przez nauczycielki Szkoły Podstawowej w Dukli - Józefę Winnicką-Sawczuk, Paulinę Domaradzką i Annę Świdrak - spotkała się z dużym zainteresowaniem. Wydarzenie, którego tematem był autyzm, nadal często nie do końca poznany i zrozumiany, zyskało formę sympozjum edukacyjno-szkoleniowego. Zorganizowano je w ramach Planu Edukacji Zdrowotnej w Powiecie Krośnieńskim "Życie mam tylko jedno".

W spotkaniu, które odbyło się w sali widowiskowo-kinowej Ośrodka Kultury w Dukli, uczestniczyły 162 osoby reprezentujące 63 instytucje i placówki. Obecność tak licznej grupy - w tym rodziców, nauczycieli, terapeutów i przedstawicieli środowisk edukacyjnych z całego województwa podkarpackiego - potwierdziła rosnące zainteresowanie tematyką spektrum autyzmu oraz potrzebę pogłębiania wiedzy o funkcjonowaniu dzieci z wyzwaniami rozwojowymi.

Dni Świadomości Autyzmu w Dukli

W programie znalazły się dwa wykłady. Pierwszy - "Złość to nie wróg!" - poświęcony trudnym emocjom dzieci w spektrum autyzmu, wygłosiła Agnieszka Rajs-Glazar, pedagog, logopeda, terapeuta wczesnej interwencji i analityk zachowania. Drugi - "Chcę Ci coś powiedzieć!" - dotyczący zachowań trudnych u osób ze spektrum, przedstawiła Elżbieta Janicka, psycholog, terapeuta i trener umiejętności społecznych, a prywatnie mama dziecka ze spektrum.

Między wykładami uczestnicy mogli wysłuchać koncertów wokalnych w wykonaniu Oliwii Bobuli.

Zgromadzonych przywitał starosta krośnieński Jan Pelczar, który objął wydarzenie honorowym patronatem. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie tematu i przekazał książeczki terapeutyczne dla bibliotek przedszkoli, szkół i żłobków. Gminę Dukla reprezentował wiceburmistrz Bohdan Gocz.

Dni Świadomości Autyzmu w Dukli

Zwieńczeniem spotkania był panel dyskusyjny poświęcony potrzebom i systemowi wsparcia dla dzieci, ich rodzin oraz placówek oświatowych. Podkreślono, że choć działania w tym zakresie są prowadzone, wciąż są one niewystarczające.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła także wystawa fotograficzna przygotowana przez Michała Jaracza - ucznia klasy drugiej Technikum o profilu fotografia i multimedia w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie. Michał, będący w spektrum autyzmu, zaprezentował swoje prace w obecności rodziców, nauczycieli, dyrekcji oraz koleżanek i kolegów ze szkoły. Jego talent do uchwycenia chwil został doceniony jako wyjątkowy.

Wydarzenie miało na celu nie tylko poszerzenie wiedzy, ale również budowanie akceptacji i zrozumienia. Autyzm nie ma jednej definicji - jest tak różnorodny, jak osoby, które go doświadczają. Dlatego tak ważne jest, aby wspólnie go poznawać, oswajać i nie bać się go.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.