W Urzędzie Gminy w Rymanowie odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Krośnieńskiego, podczas którego poruszono szereg istotnych tematów dotyczących bezpieczeństwa, edukacji i współpracy między samorządami.
W piątek (4 kwietnia) w Urzędzie Gminy w Rymanowie odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Krośnieńskiego. Spotkanie było poświęcone kilku ważnym zagadnieniom.
Na początek głos zabrał Burmistrz Gminy Rymanów Grzegorz Wołczański, który przywitał zaproszonych gości i podziękował za liczną obecność. Następnie porządek obrad przedstawił Mateusz Liput - Wójt Gminy Krościenko Wyżne.
Konwent rozpoczął się od wystąpienia mł. insp. Marka Śliwińskiego, p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, który zwrócił się do zebranych z prośbą o dofinansowanie zakupu radiowozu dla Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Włodarze pozytywnie odpowiedzieli na prośbę Komendanta, oferując wsparcie finansowe w wysokości 10-20 tys. zł.
Przy okazji wywiązał się temat współpracy między samorządami, policją i placówkami służby zdrowia, problemów z parkowaniem i wandalizmem oraz utylizacją eternitu.
Kwestie ustawy o obronie cywilnej i ochronie ludności w kontekście obowiązków gmin i powiatów w świetle przepisów prawa omówił Jan Ziobro - Z-ca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Rzeszowie. W swoim wystąpieniu poruszył m.in. temat właściwego reagowania w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych i wybuchu ewentualnej wojny. Samorządowcy przy okazji tego tematu wymienili się spostrzeżeniami na temat konieczności budowy schronów, możliwości nakłonienia mieszkańców do ewakuacji, przygotowania tzw. plecaka przetrwania oraz podjęcia działań związanych z ochroną przed wilkami.
Zwrócili uwagę na konieczność wprowadzenia zmian w ustawie uzdrowiskowej umożliwiających budowę parkingów wielopoziomowych w kurortach, które w sytuacjach zagrożenia mogłyby pełnić funkcję schronów.
Kolejno głos zabrały Joanna Bril - Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Alicja Wojdyło - Kierownik projektu realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pn. "Poprawa doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych i liceach ogólnokształcących". Panie zachęcały do udziału w projekcie, którego głównym celem jest poprawa jakości doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych i liceach z terenu województwa podkarpackiego poprzez kompleksowe szkolenia i studia realizowane dla szkolnych doradców zawodowych, nauczycieli innych przedmiotów, a także dla kadry zarządzającej szkoły.
Dłuższa dyskusja pojawiła się w związku z zagadnieniem dotyczącym organizacji lekcji religii w świetle przepisów prawa oświatowego. Jan Bałuka - Przewodniczący Regionalnej Sekcji PO NSZZ "Solidarność" Region Podkarpacie oraz Komisji Międzyzakładowej POiW NSZZ "Solidarność" w Krośnie zapewnił, że jako związek będą negatywnie opiniować wszystkie arkusze organizacyjne uwzględniające ograniczenie lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Taka zapowiedź wywołała poruszenie wśród niektórych samorządowców, którzy zadeklarowali, że mimo to postąpią zgodnie z przepisami prawa, bo nie są w stanie wygospodarować pieniędzy na dodatkowe lekcje religii.
Przemówienie pn. Operator programu "Czyste Powietrze" - szanse czy zagrożenia? wygłosił Marek Klara - Z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie, który stanowczo stwierdził, że program "zepsuło" prefinansowanie oraz udzielanie przez wnioskodawców pełnomocnictwa osobom, które często nie działały w ich interesie. Nowością jest wprowadzenie operatora programu, który ma na celu opiekę i doradztwo nad beneficjentem. Nacisk został położony także na kontrolę realizowanych inwestycji, po to, aby pieniądze były wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.
Zaproszenie na konwent oprócz burmistrzów, wójtów i prelegentów przyjął Starosta Krośnieński Jan Pelczar.
Zobacz galerię
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!