Krzysztof Buczek tłumaczy, że wspólnym mianownikiem projektu była postać węgierskiego poety Balinta Balassiego, który jest patronem szkoły w Budapeszcie, a będąc żołnierzem w armii Stefana Batorego, dużo czasu spędził również w Rymanowie.
W trakcie pierwszej wizyty uczniów LO z Rymanowa w Budapeszcie, młodzież wspólnie odszukiwała ślady polskie w stolicy Węgier.

- Udało się odnaleźć pomniki Józefa Bema, Józefa Piłsudskiego, Stefana Batorego, ofiar zbrodni stalinowskich w Katyniu, obrońców Twierdzy Przemyśl, a także między innymi polskie sanktuarium u stóp wzgórza Gelerta. Wspólnie odwiedziliśmy także Wyszehrad, który dla państw naszego regionu jest znaczącym symbolem współpracy międzynarodowej - opowiada Krzysztof Buczek.
Polska część projektu obejmowała wspólne odszukiwanie węgierskich śladów w Polsce. Uczniowie uczestniczący w projekcie, wraz z opiekunami odwiedzili muzeum w Sanoku zapoznając się z historyczną wielokulturowością pogranicza. W Przemyślu udało się zwiedzić Muzeum Archidiecezji Przemyskiej, a także forty Twierdzy Przemyśl bronione przez Węgrów w czasie I wojny światowej.
- W trzecim dniu wspólnie przebyliśmy fragment Traktu Węgierskiego z Rymanowa do Czeremchy. Szczególnie dużo czasu spędziliśmy w Jaśliskach, które w historycznych czasach były największym miastem na granicy polsko-węgierskiej. Ostatnią część trasy z Jaślisk do granicy ze Słowacją, pomimo deszczowej pogody, pokonaliśmy rowerami - dodaje Krzysztof Buczek.
Dzisiaj (3 kwietnia) w auli Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie odbyło się oficjalnie podsumowanie projektu. Uczestników spotkania powitała Elżbieta Nadziakiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, w skład którego wchodzi Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego.

Zastępca burmistrza gminy Rymanów, dr Beata Suwała-Szczechowska podkreśliła, że nasza wspólna historia jest spójna i bliska sobie.
- Polityka była i będzie różna, ale bardzo ważna jest co młodzi wniosą do tego świata. A najważniejsze jest, by wnieść przyjaźń, spokój i radość, by móc wspólnie tworzyć projekty, współpracować z sobą i dobrze się bawić - powiedziała Beata Suwała-Szczechowska.
Gościem specjalnym był Zbigniew Ungeheuer, Konsul Honorowy Węgier na Podkarpaciu, który wygłosił wykład na temat stosunków polsko-węgierskich na przestrzeni dziejów.
- Jesteśmy narodami, które miały swoją granicę ponad tysiąc lat, narodami, z którymi w zdecydowanej większości łączyła nas przez tysiąc lat ogromna przyjaźń i wzajemna pomoc. To jest rzecz najważniejsza. Polityka żyje sobie własnym życiem, zmienia się, a przyjaźń polsko-węgierska była, jest i będzie - stwierdził Zbigniew Ungeheuer.

Prelegent mówił między innymi o tym, że Polska i Węgry miały wspólnych królów, w tym między innymi Stefana Batorego, Ludwika Węgierskiego, Jadwigę Andegaweńską. Wspomniał o pomocy militarnej, jaką Węgry udzieliły Polsce w 1920 roku w walkach z armią sowiecką o utrzymanie niepodległości, o pomocy Węgier po najeździe hitlerowskich Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Niezwykłe miłym akcentem było wręczenie Zbigniewowi Ungeheuerowi przez dyrektor Elżbietę Nadziakiewicz "Medalu Wyspiańskiego". Jest on nadawany od 2008 roku osobom, które pozostawiają szczególny ślad w szkole w Rymanowie.
Uczestnicy projektu przygotowali prezentacje, zawierające zdjęcia i filmy z odwiedzanych miejsc w Budapeszcie i na Podkarpaciu oraz otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające ich udział w projekcie "Polsko-węgierskim szlakiem po wiedzę i zdrowie".
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!