Zakład Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie zorganizował I Akademickie Forum Bezpieczeństwa - "Kryzys migracyjny na granicy z Ukrainą - wyzwania i przewidywane skutki".
Dzisiaj (2 kwietnia) w Kampusie Politechnicznym PANS przy ul. Dmochowskiego w Krośnie odbyło się I Akademickie Forum Bezpieczeństwa - "Kryzys migracyjny na granicy z Ukrainą - wyzwania i przewidywane skutki".
Dr Jacek Kraś, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Wewnętrznego PANS w Krośnie przypomniał, że kryzys migracyjny pojawił się wraz z atakiem Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

- Szczególnie w początkowej fazie konfliktu zbrojnego granicę z Polską przekraczało po kilkadziesiąt tysięcy osób dziennie. Powodowało to ogromne wyzwania dla służb reprezentujących Państwo i rodziło to, rodzi i będzie rodzić skutki na przyszłość. Jednocześnie w przestrzeni medialnej pojawiały się nie do końca sprawdzone informacje na temat konfliktu między Rosją i Ukrainą, na temat kryzysu migracyjnego. Dlatego celem naszego forum jest przekazanie rzetelnej informacji na temat kryzysu migracyjnego z 2022 roku na wschodniej granicy Polski i to bezpośrednio od osób, które brały udział w działaniach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym regionie - powiedział dr Jacek Kraś.

 I Akademickie Forum Bezpieczeństwa

Dodał, że forum to nie tylko rozmowa o skutkach społeczno-gospodarczych, ale także o skutkach gospodarczych, czy finansowych dla regionu, Polski i Europy.

Dr Krzysztof Frączek, prorektor ds. nauki PANS w Krośnie, otwierając oficjalnie dzisiejsze forum podkreślił, że problematyka bezpieczeństwa jest chyba w ostatnim czasie najczęstszym tematem poruszanym w przestrzeni publicznej, a wyraz "bezpieczeństwo" wymieniany jest chyba przez wszystkie przypadki.

- Ale to chyba nic dziwnego, bo dyskusja na temat bezpieczeństwa jest kluczowa, aby pokazać, jakie wyzwania stoją przed Państwem i instytucjami, które mają zapewnić to bezpieczeństwo. Powinniśmy jej rozumieć wieloaspektowo, nie tylko w kontekście militarnym. Mamy tutaj również na myśli aspekty związane z funkcjonowaniem Państwa między innymi w sferze społecznej, ekonomicznej. Należy podejmować konstruktywną i otwartą debatę, jak to bezpieczeństwo zapewnić. Wybuch wojny w Ukrainie pokazał, jak krótka jest droga od poczucia spokojnego życia, do niepokoju, do zagrożeń - stwierdził dr Krzysztof Frączek.

Dzisiejsze spotkanie zainaugurował wykład "Położenie geopolityczne Polski. Czy jesteśmy bezpieczni?", który wygłosił dr hab. Tomasz Bąk, profesor WSPiA w Rzeszowie, ekspert w zakresie bezpieczeństwa i geopolityki, generał brygady Wojska Polskiego.

- Choć stosunkowo jesteśmy bezpieczni, to lepiej żyjmy w lekkim strachu, bo kto żyje w lekkim strachu, to wyciąga szybciej właściwe wnioski. Polska znalazła się dzisiaj w wyjątkowo, powiem delikatnie, skomplikowanej sytuacji i ona diametralnie się nie zmieni. Wojna w Ukrainie nie skończy się ani jutro, ani pojutrze. Według moich przewidywań, troszkę to jeszcze potrwa - stwierdził Tomasz Bąk.

Zdaniem generała Tomasza Bąka, "zbawieniem" dla Polski jest przynależność do NATO.

- Była to jedyna słuszna droga, jaką mogła wybrać Polska, aby dzisiaj skutecznie opierać się temu co robi Rosja i jaką politykę realizuje. Niestety, Rosja jest naszym sąsiadem i taka, a nie inna sytuacja geopolityczna sprawia, że strach w naszej głowie musi gdzieś pozostawać, aby nas mobilizował do lepszego działania. Rosja stanowi potęgę, z którą musimy się liczyć i której musimy się przeciwstawić. Przynależność do NATO zapewnia nam przede wszystkim to, że jeśliby się coś stało, to możemy liczyć na pozostałych członków NATO. Pamiętajmy też jednak o starym haśle: "ufaj, ale rób swoje", nie możemy bowiem naszego bezpieczeństwa opierać tylko na tym, że działamy w organizacjach międzynarodowych - zaznaczył Tomasz Bąk.

spotkanie w PANS Krosno

Prelegent przypomniał, że w 1999 roku w misji NATO na granicy Macedonii i Kosowa, gdzie spotkał się z ogromnym zjawiskiem migracji.

- Miałem okazję zobaczyć, jak wyglądają obozy dla uchodźców. Dobrze, że my nie musieliśmy się zmierzyć z tak potężną falą migracji, ale nie jest powiedziane, że to nas jeszcze nie czeka. Trzeba pamiętać o jednym: człowiek uciekający przed wojną, który jest zmarznięty i głodny, może zrobić wszystko, żeby pożywienie i ciepły kawałek dachu nad głową znaleźć. I to w pozytywnym i negatywnym tego słowa znaczeniu - mówił wykładowca WSPiA w Rzeszowie.

Zwrócił też uwagę, że obecnie Polska jest już w stanie wojny hybrydowej z Rosją i Białorusią, która trwa już trzy lata.

- Dzisiaj jesteśmy uzależnieni od świata IT, jesteśmy społeczeństwem wysoce informatycznym, więc zatrzymanie na chwilę któregoś z systemów powoduje, że pojawiają się potężne problemy, z którymi musimy sobie radzić. Osobiście jestem pod wrażeniem tego, co udało się zrobić w naszym kraju pod względem cyberbezpieczeństwa, wchodząc na coraz wyższy poziom - mówił dr hab. Tomasz Bąk.

panel dyskusyjny w PANS

W drugiej części odbył się panel dyskusyjny ekspertów, w którym wzięli udział dr hab. Jadwiga Mazur, prof. PANS w Krośnie; Bogdan Selwa, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie; podkomisarz Anna Chmurowicz, kierownik Oddziału Celnego w Rzeszowie; mł. insp. Grzegorz Wojtas, naczelnik Sztabu Policji KWP w Rzeszowie; mjr Robert Gabryś, zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej w Sanoku; bryg. Dariusz Gruszka, dowódca JRG PSP w Krośnie; Beata Rogaczewska, studentka z koła naukowego "Temida" PANS w Krośnie.
Dyskusję poprowadzili dr Jacek Kraś i komisarz Ewelina Duell, prowadząca zajęcia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

W forum wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, instytucji państwowych oraz samorządowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych (Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie; II Liceum Ogólnokształcące w Krośnie, Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie) oraz studenci.

Kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne zaczął funkcjonować w PANS w Krośnie w 2023 roku. Jego misją tego kierunku jest nie tylko rzetelne kształcenie studentów ale również działalność informacyjno-naukowa, uświadamianie społeczeństwa o roli bezpieczeństwa w naszym codziennym życiu i roli, jaką będą pełnić w przyszłości jego absolwenci.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia był portal terazKrosno.pl.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.