
Uczestniczący w uroczystości Zdzisław Gil, były wojewódzki konserwator zabytków w Krośnie podkreślił zasługi pani Anny i pana Mariana w ratowanie zabytkowej cerkwi w Bałuciance.
- To, że cerkiew w Bałuciance została uratowana jest zasługą miejscowych ludzi. To, co się stało w Bałuciance w latach 2009-2017 jest przykładem oddolnej inicjatywy mieszkańców tej wsi, ich "kołatania" do różnych władz, czy to samorządowych, czy konserwatorskich. Dzięki nim cerkiew przeszła metamorfozę, z ruiny przeistoczyła się w niepowtarzalny zabytek architektury cerkiewnej - zaznaczył Zdzisław Gil.

Podkreślił również, że po zakończeniu prac, ekipy budowlane i konserwatorskie odchodzą, a mieszkańcy zostają, opiekując się i chroniąc na co dzień te zabytki.
- Tak jest w przypadku pani Anny i pana Mariana, którzy otrzymali dzisiaj odznaki - dodał Zdzisław Gil.
Poza odznaczonymi Anną Łoś i Marianem Łoś, były wojewódzki konserwator zabytków, wymienił również nazwiska kilku innych osób zaangażowanych w ratowanie cerkwi w Bałuciance: Ryszard Krukar, architekt Stefan Stempin, były burmistrz gminy Rymanów Wojciech Farbaniec, radny Andrzej Pitrus, nieżyjący już ks. Wiesław Słotwiński, ks. Wojciech Bolanowski.

Pamiątkową statuetkę z okazji otrzymanych odznaczeń, Annie Łoś i Marianowi Łoś wręczył burmistrz gminy Rymanów Grzegorz Wołczański.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!