Jasło uczciło bohaterów Armii Krajowej podczas pierwszych obchodów nowego święta państwowego, oddając hołd niezłomnym żołnierzom walczącym o niepodległość Polski.
14 lutego 2025 roku w Jaśle odbyły się pierwsze uroczystości związane z nowo ustanowionym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to, uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, ma na celu upamiętnienie bohaterów konspiracyjnej armii, która walczyła o niepodległość Polski podczas II wojny światowej. Obchody w Jaśle zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego "Lisa".

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, znajdującym się na skwerze przy ulicy Staszica. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo - to właśnie tam w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku żołnierze jasielskiego Kedywu AK przeprowadzili brawurową akcję odbicia więźniów politycznych, znaną pod kryptonimem "Pensjonat".

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK w Jaśle

Podczas wydarzenia wartę honorową pełnili strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2094 im. ppłk. Stanisława Soczka Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego przy LO w Kołaczycach. Oficjalne obchody otworzył uczeń II LO, Tomasz Wnęk, który powitał zgromadzonych gości. Następnie Patrycja Wąsik, uczennica tej samej szkoły, wygłosiła referat na temat historii Armii Krajowej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK w Jaśle

Ważnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przez delegacje przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów oraz instytucji działających na terenie powiatu jasielskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. poseł na Sejm RP Maria Kurowska, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Mateusz Lechwar, przedstawiciel posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy - Kamila Cholewiak-Kiczek, starosta jasielski Adam Pawluś oraz wicestarosta Tadeusz Gorgosz.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK w Jaśle

Podczas swojego przemówienia Maria Kurowska podkreśliła, że historia narodu polskiego jest pełna bohaterstwa i walki o wolność. Starosta jasielski Adam Pawluś z kolei zaznaczył, że ustanowienie święta przez polski parlament to ważny krok w kierunku kultywowania pamięci o bohaterach, którzy walczyli o niepodległość kraju. Jako syn żołnierza AK, Wojciecha Pawlusia ps. "Orzeł" z placówki w Skołyszynie, podkreślił znaczenie takich uroczystości dla przyszłych pokoleń.

W wydarzeniu uczestniczyli także dyrektorzy i delegacje szkół ponadpodstawowych oraz instytucji powiatu jasielskiego, w tym m.in. Powiatowego Urzędu Pracy, Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oraz Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Nie zabrakło również mieszkańców Jasła.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.