W szeregi Podkarpackiej Policji wstąpili nowi funkcjonariusze. Wag i Bary – dwa policyjne wierzchowce spisały się na medal podczas egzaminu sprawdzającego ich kwalifikacje do pełnienia służby. Wraz ze swoimi opiekunami mogą teraz wyruszyć w patrol oraz wykonywać zadania przewidziane dla policji konnej.
Koń, który trafia do policyjnej służby, przechodzi dwuetapowe szkolenie. Pierwsze trwa minimum 6 miesięcy. Po jego zakończeniu testuje się sprawność użytkową konia, a następnie wystawia ocenę. Pozytywna oznacza wydanie atestu pierwszego stopnia, czyli dokumentu potwierdzającego jego zdolność do wykonywania zadań, do których został wyszkolony.
Ogniwo Konne Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, tworzy sześciu funkcjonariuszy oraz jeden pracownik cywilny - instruktor jazdy konnej. "Służy" w nim osiem wałachów - Empres, Winston, Spiro Gonzo, Kent, Owidiusz, Wag i Bary. Sześć z nich posiada atest II stopnia.
Najmłodsze z koni, które przygotowywane były do służby w podkarpackiej Policji, przystąpiły do swojego pierwszego testu umiejętności. W piątek zakończył się, trwający dwa dni, egzamin sprawdzający ich kwalifikacje do pełnienia służby. Składał się on m.in. z elementów ujeżdżenia na parkurze, na którym konie i jeźdźcy pokonywali ustawione przeszkody. Natomiast na policyjnym torze przeszkód konie ćwiczyły ogólną sprawność.
Komisja wnikliwie obserwowała poziom wyszkolenia koni i jeźdźców. Wag i Bary - potwierdziły opanowanie umiejętności niezbędnych do pełnienia służby. Atestację pierwszego stopnia wałachy zaliczyły na medal. Oznacza to, że mogą być już wykorzystywane w służbie patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu oraz brać udział w zabezpieczeniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka.
Atestacja koni policyjnych oraz kandydatów na jeźdźców to ważny element utrzymania wysokiej jakości służby w jednostkach konnych policji. Dzięki takim procedurom, podkarpacka Policja może zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, wykorzystując do tego zarówno odpowiednio wyszkolone konie, jak i wykwalifikowanych jeźdźców.
Policjanci w patrolu konnym pełnią służbę w rejonach trudno dostępnych dla patroli pieszych i zmotoryzowanych. Swoje zadania realizują głównie na terenach zielonych m.in. w parkach, lasach czy terenach przywodnych. Biorą również udział w akcjach poszukiwawczych. Policyjni jeźdźcy współdziałają z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie podczas zabezpieczania meczów i innych imprez masowych na terenie województwa podkarpackiego.
Patrole konne doskonale sprawdzają się podczas patrolowania terenów leśnych. Tego typu służba oddziałuje nie tylko prewencyjnie na potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń, ale także ma wpływ na przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu.
Zobacz galerię
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!