Krośnieński Holding Komunalny dzięki kolejnym inwestycjom prądotwórczym, w 2024 roku znów odnotował dodatni bilans energetyczny.
Na koniec minionego 2024 r. Krośnieński Holding Komunalny posiadał 19 obiektów prądotwórczych o mocy 3596 kW, które wytworzyły łącznie 12 832 MWh, przy czym całkowite zużycie energii w holdingu wyniosło 12 634 MWh. Nadwyżka energetyczna, czyli różnica między energią wyprodukowaną z zużytą, wyniosła 198 MWh.
Najwięcej energii wyprodukowała biomasowa instalacja ORC - 8068 MWh, następnie biogazownia w oczyszczalni ścieków - 3017 MWh oraz instalacje PV - 1586 MWh. Turbina wodna na zaporze wodnej w Sieniawie wytworzyła 160 MWh.
Całość energii elektrycznej produkowanej przez spółkę jest tzw. energią zieloną i bazuje na odnawialnych źródłach energii.

energia mpgk

Jerzy Ćwięka, kierownik Elektrociepłowni Krosno i pełnomocnik zarządu spółki ds. rozwoju Krośnieńskiego Klastra Energii tłumaczy, że Krośnieński Holding Komunalny cały czas rozbudowuje sieć instalacji prądotwórczych i stara się prowadzić efektywny system autokonsumpcji energii.

- Efektywność energetyczna jest dla nas bardzo ważna. W przyszłości będziemy mieć jeszcze lepszy bilans energetyczny i jeszcze większe nadwyżki energii, ponieważ dodatkowo będziemy ją produkować w kogeneracji w budowanym aktualnie bloku energetycznym opalanym pozostałościami z sortowania odpadów - mówi Jerzy Ćwięka.

Według bilansu energetycznego za rok 2024 wzrost produkcji energii w stosunku do roku 2023 o 11,6 procent odnotowała biogazownia, działająca przy krośnieńskiej oczyszczalni ścieków oraz wszystkie instalacje fotowoltaiczne, w tym np. instalacja PV na terenie Oczyszczalni ścieków +20,2 procent, czy instalacja PV przy ul. Fredry +95,1 procent.

energia mpgk

Dzięki temu, że Krośnieński Holding Komunalny wdrożył system autokonsumpcji energii elektrycznej, maksymalizuje zużycie energii wyprodukowanej we własnych źródłach w miejscu jej wytworzenia i na własne potrzeby. Poziom autokonsumpcji oparty na modelu energii wyprodukowanej przez obiekty spółki i zużytej w miejscu jej wytworzenia oraz przesłanej do innych zakładów publiczną siecią energetyczną wyniósł 94 procent.
Mimo że wszystkie obiekty spółki objęte systemem autokonsumpcji rozliczane są łącznie w systemie online, ilość energii produkowanej i zużywanej przez spółkę nie bilansuje się jednak na bieżąco. To sprawia, że spółka musi ją bilansować na rynku bilansującym, okresowo sprzedając nadwyżki energii na giełdzie lub kupując na pokrycie chwilowych niedoborów.
Tym samym, w 2024 r. poziom autokonsumpcji oparty na modelu - zużycie energii na własne potrzeby w miejscu jej wytworzenia i bez wykorzystania publicznej sieci elektrycznej wyniósł w spółce 65 procent.

- W minionym roku zaopatrzenie w energię elektryczną naszych obiektów objętych systemem autokonsumpcji, w porównaniu do modelu zakupu i sprzedaży energii w ramach grupy zakupowej, przyniosło spółce ponad 600 tys. zł oszczędności - wyjaśnia Jerzy Ćwięka.

energia mpgk

W planach na 2025 r. MPGK Krosno - Krośnieński Holding Komunalny jest dalszy rozwój nowych źródeł produkcji energii i jej magazynowanie, a także dalsza poprawa efektywności energetycznej.

- Wdrażamy w spółce takie rozwiązania, które zapewnią nam elastyczność w zakresie zarówno produkcji energii, jak i jej zużycia, a tym samym lepszą efektywność energetyczną. Aktualnie nastawieni jesteśmy na produkcję energii na własne potrzeby, ale w ramach posiadanych nadwyżek energetycznych, które zapewni nam uruchomienie bloku energetycznego oraz dalsza rozbudowa obiektów prądotwórczych, będziemy rozwijać klaster energii i pracować nad poprawą efektywności jego funkcjonowania - podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.