Data ta jest nieprzypadkowa, bowiem jak przekazują źródła, to właśnie 26 kwietnia 1365 roku, król Kazimierz Wielki nadał Jasłu prawa miejskie. Decyzja o tym, że Jasło będzie miało swój sztandar zapadła w 2018 roku. Został on zaprojektowany i zamówiony za pieniądze Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Miasta Jasła, w skład którego weszli radni miejscy siódmej i ósmej kadencji oraz władze jasielskiego samorządu.

Uroczystości nadania sztandaru Miastu Jasłu rozpoczęły się na jasielskim rynku od prezentacji artystycznych dzieci z jasielskich przedszkoli. Następnie w kościele kolegiackim odbyła się msza święta z poświeceniem sztandaru, którą koncelebrował, wspólnie z dziekanem ks. Zbigniewem Irzykiem i proboszczami z jasielskich parafii, biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Po zakończonej mszy uczestnicy przemaszerowali w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej na jasielski rynek, gdzie odbył się uroczysty apel i akt nadania sztandaru. Sztandar na ręce burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana oraz Henryka Raka przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła przekazali przedstawiciele Społecznego Komitetu - Marcin Węgrzyn, Krystyna Sikora oraz Elwira Musiałowicz-Czech.
W przemówieniu okolicznościowym burmistrz Ryszard Pabian podkreślił, że sztandar stanowi o prestiżu, jest wyrazem szacunku i pamięci dla naszych przodków. - Trudno w tym momencie nie nawiązać do obchodzonej w bieżącym roku 80. rocznicy wysiedlenia i zniszczenia Jasła. Ustanowieniem sztandaru oddajemy również hołd tym jaślanom, którzy postanowili wrócić i odbudować nasze miasto. Niech więc będzie on elementem budowania lokalnej tożsamości, niech będzie powodem do dumy i symbolem integrującym mieszkańców - mówił burmistrz.

Uroczystości nadania sztandaru zakończyły prelekcje historyczne i występy artystyczne w Jasielskim Domu Kultury.
Sztandar, który wykonany został przez Zofię Myśliwiec, eksponowany będzie na co dzień w głównym budynku Urzędzie Miasta w Jaśle, w specjalnej, przygotowanej już gablocie. Znajduje się ona na pierwszym piętrze budynku, obok wejścia do sali obrad, w której odbywają się sesje Rady Miejskiej Jasła.
W ważnych dla całego miasta uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, instytucji, służb mundurowych, jednostek miejskich (spółki, placówki kultury, sportu, pomocy społecznej, placówek oświatowych), poczty sztandarowe, zaprzyjaźnione i współpracujące z miastem jednostki, placówki i instytucje.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!