W Rzeszowie odsłonięto tablice upamiętniające Dariusza Dubiela i Ryszarda Szetelę [ZDJĘCIA]
14 kwietnia, 2024
(fot. Kuba Kluz)
Na Starym Cmentarzu w Rzeszowie odsłonięto tablice upamiętniające Dariusza Dubiela i Ryszarda Szetelę.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na Starym Cmentarzu w Rzeszowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Dariusza Dubiela i Ryszarda Szetelę.
Dariusz Antoni Dubiel zmarł w rodzinnym Łańcucie 14 kwietnia 2022 roku w wieku 84-ech lat. Był znawcą i animatorem kultury, wieloletnim dyrektorem Estrady Rzeszowskiej, a także współorganizatorem wielu podkarpackich wydarzeń artystycznych. W 1981 roku objął stanowisko szefa Estrady Rzeszowskiej z zamiarem "prowadzenia własnego zespołu, żeby była to kolejna instytucja artystyczna o charakterze twórczym". Estradą kierował przez 27 lat. W latach 60. Dariusz Dubiel zainicjował m.in. plenerowe spektakle w Baranowie Sandomierskim i Łańcucie oraz rzeszowskie Studium Teatru Propozycji, a w latach 70. - konkurs poetycki im. Juliana Przybosia i Tarnobrzeską Barbórkową Dramę Teatralną. Już jako dyrektor Estrady - zorganizował w Rzeszowie Ogólnopolskie Spotkania Estradowe OSET. W grudniu 1983 roku koordynował inscenizację "Wielopola, Wielopola..." Teatru Cricot 2 w Wielopolu Skrzyńskim i Rzeszowie. Dariusz Antoni Dubiel był z wykształcenia filologiem klasycznym, reżyserem i teatrologiem. Jego praca doktorska poświęcona była łańcuckiemu Teatrowi Lutnia. Od 2011 roku do śmierci kierował rzeszowskim oddziałem okręgowym Towarzystwa Kultury Teatralnej.
Ryszard Szetela zmarł 3 stycznia 2022 roku w wieku 83 lat, działalność artystyczną związał z rzeszowskim Teatrem Lalki i Aktora "Kacperek" (późniejszy miejski Teatr Maska). Zaczynał tam jako adept w 1959 r. Aktorem lalkarzem był w "Kacperku" od 1961 do 1981 r. W latach 1981-1984 był dyrektorem naczelnym i artystycznym tego teatru. Pracował na tej scenie do przejścia na emeryturę w 1993 r. Był laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą. W 1991 roku otrzymał nagrodę wojewody rzeszowskiego, a w 1993 roku nagrodę miasta Rzeszowa za całokształt osiągnięć artystycznych. Otrzymał też brązowy medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Do końca aktywnie działał w środowisku teatralnym i rzeszowskim TKT, występował w słuchowiskach radiowych, był jurorem konkursów recytatorskich, występował na Scenie Propozycji Janusza Pokrywki działającej przy Uniwersytecie Rzeszowskim.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!