Pieniądze przyznawane są osobom, które nie są zdolne do pracy z racji schorzeń wynikających z wyniszczenia organizmu, spowodowanego długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Chodzi o schorzenia, takie jak obłęd alkoholowy, czyli zespół Ortella, nowotwory, czy też choroby serca i układu krążenia. Wśród poważnych powikłań uzależnienia od alkoholu, które mogą uniemożliwić podjęcie zatrudnienia, wymienia się także marskość wątroby, zespół abstynencyjny (delirium tremens), przewlekłe zapalenie trzustki, uszkodzenia układu nerwowego lub inne uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ocenę stanu zdrowia przeprowadza lekarz i wydaje na podstawie swojej diagnozy orzeczenie o niezdolności do pracy.
Sama utrata zdolności do pracy nie wystarczy, by otrzymać świadczenie. Osoba starająca się o rentę alkoholową musi spełnić następujące warunki:
Ostateczną decyzję o przyznaniu renty podejmuje lekarz orzecznik wraz z komisją medyczną.
Ile wynosi świadczenie w roku 2024?
1 marca 2024 roku kwota świadczenia uległa waloryzacji i wzrosła do 1780,96 zł brutto dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i 1335,72 zł brutto dla osób częściowo niezdolnych.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!